Czy mój mąż ma nerwicę?

  Witam serdecznie. Mam na imię Monika i chciałam się dowiedzieć czegoś na temat nerwicy. Otóż zacznę od tego iż maż (29 l.) zgłosił się do laryngologa z problemem z krtanią, a przynajmniej tak mu się wydawało. Problem polegał na tym, że od jakiegoś czasu nie może normalnie przełykać płynów i pokarmów. Jeżeli chciałby się napić duszkiem wody to nie ma takiej możliwości ponieważ czuje blokadę i musi kontynuować picie małymi łyczkami. Pani laryngolog stwierdziła, że z gardłem i krtanią jest wszystko w porządku. Zapytała się czy ma może problemy z pamięcią, czy zdąża mu się, że rzeczy wypadają mu z rak, czy czuje drętwienie palców. Mąż potwierdził to wszystko, że zdarzają mu się takie rzeczy, więc pani laryngolog powiedziała, że mąż może mieć albo stwardnienie rozsiane, albo nerwicę i zaleciła zgłoszenie się do innego lekarza i zrobienie badan. Nie powiem, strasznie się tym przejęłam i mam nadzieję, że będzie to nerwica. Czy pani laryngolog miała rację? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Wspólną cechą wiekszosci zaburzeń nerwicowych jest to, że występują objawy somatyczne (cielesne), ale nie można znależć przyczyny w postaci choroby somatycznej. Ta przyczyna jest natomiast związana z aktualnie przeżywanym stresem lub konfliktami natury psychologicznej, których istnienia oraz roli możemy sobie nie uświadamiać. Te przyczyny mogą wywoływać pobudzenie układu nerwowego, który reguluje pracę wszyskich układów i narządów.

Zwiększone napięcie może więc powodować dolegliwości bólowe głowy (wskutek napięcia mięśni karku i głowy), brzucha (zwiększone wydzielanie soków trawiennych i napięcie mięśni ścian jelit) lub np. problemy z przełykaniem z powodu napięcia mięśni gardła i ścian przełyku.

Aby rozpoznać zaburzenia nerwicowe nalezy jednak wykluczyć inne przyczyny, które mogłyby takie objawy wywoływać. W przypadku Pani męża konieczna jest więc diagnostyka neurologiczna.
Jeśli nie wyjaśni ona przyczyny wymienionych problemów, to wskazana jest konsultacja u lekarza psychiatry, który zaleci dalsze postępowanie.

http://portal.abczdrowie.pl/nerwica-a-zaburzenia-psychosomatyczne
http://portal.abczdrowie.pl/leki-w-nerwicy
http://portal.abczdrowie.pl/jak-powstaja-zaburzenia-nerwicowe

Serdecznie pozdrawiam.