Czy nerwica może dawać takie objawy?

Witam, mam problem z przelykaniem. Mam wrażenie że jedzenie staje mi w gardle. Po posiłku czuje jakbym miała spuchnietego gardło. Do tego mam gęsta sline i uczucie suchości. Dodam że żyje w przewlekłym stresie. Czy nerwica może mieć takie objawy.? Coraz mniej chętnie jem posiłku, bo muszę być wtedy skupiona na polykaniu. Mam 24 lata

Szanowna Pani, nerwica objawia się wielorako również przez zaburzenia somatyczne, które możemy obserwować na przykład jako drżenie rąk lub także poprzez nieprawidłowe funkcjonowanie gardła; w Pani przypadku objawiające się trudnością przełykania. Przyczyną trudności w przełykaniu może być także podrażnienie gardła np. gorącą herbatą lub objawem anginy. Jednakże wiele chorób objawia się podobnymi lub identycznymi symptomami. W mojej ocenie powinna Pani zgłosić się do internisty, laryngologa lub gastrologa. Wszelkie dolegliwości jak zmiana barwy głosu, chrypka czy problemy z przełykaniem nie należy oceniać zdalnie i na pewno nie mogą być lekceważone. Niektóre z chorób gardła są bardzo poważne a objawy takie jak trudność w przełykaniu wymaga niezwłocznej pomocy u specjalisty. W przypadku gdy geriatra czy laryngolog ustali iż dolegliwość nie została wywołana przez zmiany strukturalne lub zmienioną czynność organizmu. Po diagnozie lekarskiej która eliminuje choroby nieprawidłowych zmian struktury organizmu lub zaburzeń regulacji funkcji narządów można rozpocząć terapię psychologiczną zakładając iż jest to objaw psychosomatyczny; wówczas psycholog lub psychiatra zdiagnozuje czy problemy w przełykaniu jest symptomem nerwicy czy innego zaburzenia psychicznego lub społecznego.
Pozdrawiam MM Bakun