Jakie objawy może dawać nerwica lękowa?

Witam. Od paru lat walczę prawdopodobnie z nerwica lekowa. Zaczęło się od serca(zrobiony holter EKG, samo EKG wiele razy, przeswietlenie klatki piersiowej, USG jamy brzusznej), jakiś czas było dobrze a od niedawna odczuwam mrowienie, ciągniecie (ciężko określi) oraz chwilowe bóle(rzadko) z tyłu głowy, wcześniej bywało również z boku nad uszami. 4 miesiące temu zrobiony holter rr który wykazał nadciśnienie. Podczas przyjmowania leków ciśnienie w normie a objawy nie ustępują. Nadciśnienie "wyleczone", zrzucilem 20kg i na lekach miałem 110/50 przy pulsie 45. Na ta chwile między 120-135/70. Wiek 26 lat. Czy nerwica może dawać takie objawy? Nasilają się po każdym papierosie lub na kacu ale to prawdopodobnie moja fobia nasila objawy.

Witam Pana,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W takim przypadku pomocna jest jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie