Czy mój trądzik może mieć podłoże hormonalne?

Czy mój trądzik może mieć podłoże hormonalne? Tradzik w moim przypadku występuje praktycznie tylko na czole w postaci małych krowy ropnych. Poziom nasilenia oceniłbym jako sredni, ze względu na występowanie nie więcej niż 5-6 zmian tygodniowo. Przeszedłem trzy kuracje epiduo, jednak efekt utrzymywał się max 3-4 miesiące. Mam lekko cofniętą linie włosów tworzące zakola, które na chwilę obecną nie powiększają się.
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Dzień dobry, szacuje się, że zmiany trądzikowe występują u około 80–100% osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Ocenia się, że choroba ta dotyczy około 80% młodzieży. W przypadku dziewcząt najwięcej zachorowań odnotowuje się w przedziale od 14. do 17. roku życia, a u chłopców to okres od 16. do 19. roku życia. Jedynie kilkanaście procent chorych wymaga, ze względu na ciężki przebieg schorzenia, ogólnego leczenia farmakologicznego. W tym przypadku rekomenduję wizytę u lekarza specjalisty z zakresu dermatologii. Na badaniu określi on podłoże problemu i jego zaawansowanie. Po przeprowadzenia wywiadu określi odpowiedni sposób leczenia i jeśli będzie to wymagane podejmie współprace z kosmetologiem. Taki sposób działania zagwarantuje najlepsze efekty leczenia. Terapia obejmuje także dobraną indywidulanie pielęgnacje domową. Jeśli będzie to konieczne lekarz dermatolog zaleci wykonanie badań z zakresu innej specjalizacji.

Serdecznie pozdrawiam

Życzę miłego dnia

Specjalista Medycyny Estetycznej, Dermatolog, dr Izabela Lenartowicz

http://lenartowiczclinic.pl

0
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Zmiany skórne na twarzy wymagają bezpośredniej obserwacji lekarskiej. Jeżeli po zastosowaniu dotychczasowego leczenia nie widzi Pan poprawy, a wypryski wciąż nawracają - w tej sytuacji zalecamy ponowną wizytę u dermatologa. Możliwe, że problem jest dużo bardziej złożony i wymaga pogłębienia diagnostyki. Dobrym pomysłem będzie wykonanie badań hormonalnych, aby sprawdzić, czy podłożem zmian skórnych nie są przypadkiem jakieś schorzenia na tle endokrynologicznym. Takie dolegliwości mogą nasilać się również pod wpływem wielu innych czynników, w tym stosowania nieodpowiedniej diety.

Dopiero na podstawie wyników badań i szczegółowego wywiadu lekarz będzie mógł określić dalsze kroki odnośnie leczenia. Może obejmować ono zarówno środki farmakologiczne, jak i preparaty miejscowe do stosowania na skórę.

Proszę pamiętać, że leczenie trądziku może trwać długo i wymaga często dużej cierpliwości ze strony pacjenta. Ważne jest w tym przypadku stosowanie się do zaleceń oraz prawidłowa pielęgnacja cery. Nie bez znaczenia jest również prowadzenie zdrowego stylu życia.

Więcej na temat trądziku, jego rodzaju i sposobów leczenia można przeczytać w artykule opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-tradziku

Jednocześnie zachęcamy do przeczytania odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-zbadac-hormony-przy-problemach-z-tradzikiem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-nawracajacego-tradziku-u-24-latki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-moze-trwac-tradzik



Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty