Czy moja rana ma szansę się zasklepić?

Witam! Dzisiaj po dwóch tygodniach zdjęto mi szwy z rany na kolanie powstałej w wyniku upadku z roweru. Jednak w dwóch miejscach rana się otworzyła (nie krwawi ani nie boli) i wyraźnie widać szparę o około centymetrowej głębokości. Czy to normalne i na spokojnie się zagoi?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w opisywanej przez Panią sytuacji warto byłoby ponownie zgłosić się do lekarza prowadzącego Pani leczenie. W pytaniu zawarła Pani informację o zdjęciu szwów z kolana, które miało miejsce w ostatnim czasie. Założono je w celu szybszego zagojenia się rany po upadku z roweru. Leczenie trwało 2 tygodnie i po tym czasie szwy zostały usunięte i niestety rana się otworzyła. Nie pisze Pani jednak czy z rany wydobywa się wydzielina krwista ropna czy surowicza. Dodatkowo brak jest też informacji o występowaniu bólu w miejscu rany czy gorączki. Podczas wizyty lekarskiej dostanie Pani informację o dalszym postępowaniu w takiej sytuacji. Możliwe, że rana sama się wygoi i nie będzie potrzebna już interwencja chirurgiczna. Niemniej jednak w sytuacji gdy brak jest jednolitego gojenia się rany i wystąpienia bruzdy tak jak u Pani możliwe jest wytworzenie się blizny, która będzie nieestetyczna i może Pani przeszkadzać. Dlatego też warto porozmawiać z lekarzem jak w takiej sytuacji najlepiej zadziałać.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/szycie-ran

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenia-skory-i-ran

https://uroda.abczdrowie.pl/blizny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.