Czy moje dziecko napewno będzie miało zespół Downa?

Mam 43 lata podczas badań prenatalnych na USG wyszło wszystko dobrze po pappa trisoma21 wykazała <1:4 oczywiście czekam na aminopunkcje zwariuję psychicznie jakie mam szanse na urodzenie zdrowego dziecka czy były już podobne przypadki czy mój wynik to wyrok

Redakcja abcZdrowie

Witam,

test PAPP-A w żaden sposób nie przesądza o chorobie – w tym wypadku o zespole Downa. O diagnostyce zespołu Downa traktuje ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-downa-diagnostyka.

Statystycznie tylko u 1 na 50 kobiet, u których wynik PAPP-A był dodatni – dziecko urodziło się z trisomią 21. Warto wiedzieć, że PAPP-A opiera się na porównaniu wyników USG płodu, wartości badania krwi matki oraz jej wieku – specjalny program komputerowy oblicza prawdopodobne ryzyko wystąpienia choroby u dziecka. Dokładność testu to ok. 90%. Być może pomocny będzie ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/papp-a.

Jeśli chodzi o wynik, to mówimy o dodatnim gdy wyliczone ryzyko wynosi więcej niż 1:300 (jedna kobieta na trzysta badanych urodzi dziecko chore). Oczywiście na wysoki wynik ma z pewnością wpływ wiek badanej – ryzyko urodzenia dziecka z wadami chromosomalnymi wzrasta po 35. roku życia ciężarnej, co test PAPP-A bierze pod uwagę. W praktyce oznacza to, jak już pisałam, że test ocenia ryzyko urodzenia chorego dziecka, ale nie przesądza o chorobie. Więcej o badaniach genetycznych w ciąży – zarówno nieinwazyjnych, jak i inwazyjnych, pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badania-genetyczne-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.