Czy moje dziecko napewno będzie miało zespół Downa?
Mam 43 lata podczas badań prenatalnych na USG wyszło wszystko dobrze po pappa trisoma21 wykazała <1:4 oczywiście czekam na aminopunkcje zwariuję psychicznie jakie mam szanse na urodzenie zdrowego dziecka czy były już podobne przypadki czy mój wynik to wyrok

KOBIETA, 43 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
test PAPP-A w żaden sposób nie przesądza o chorobie – w tym wypadku o zespole Downa. O diagnostyce zespołu Downa traktuje ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-downa-diagnostyka.
Statystycznie tylko u 1 na 50 kobiet, u których wynik PAPP-A był dodatni – dziecko urodziło się z trisomią 21. Warto wiedzieć, że PAPP-A opiera się na porównaniu wyników USG płodu, wartości badania krwi matki oraz jej wieku – specjalny program komputerowy oblicza prawdopodobne ryzyko wystąpienia choroby u dziecka. Dokładność testu to ok. 90%. Być może pomocny będzie ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/papp-a.
Jeśli chodzi o wynik, to mówimy o dodatnim gdy wyliczone ryzyko wynosi więcej niż 1:300 (jedna kobieta na trzysta badanych urodzi dziecko chore). Oczywiście na wysoki wynik ma z pewnością wpływ wiek badanej – ryzyko urodzenia dziecka z wadami chromosomalnymi wzrasta po 35. roku życia ciężarnej, co test PAPP-A bierze pod uwagę. W praktyce oznacza to, jak już pisałam, że test ocenia ryzyko urodzenia chorego dziecka, ale nie przesądza o chorobie. Więcej o badaniach genetycznych w ciąży – zarówno nieinwazyjnych, jak i inwazyjnych, pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badania-genetyczne-w-ciazy.