Czy moje obawy dotyczące ciąży są przesadzone?

Witam, ostatnio uprawiałam seks w sobotę i odczuwam lęk przed tym czy przypadkiem nie jestem w ciąży. Seks był w prezerwatywie, prezerwatywa nie pękła ani się nie zsunęła. Jest to 20 dzień cyklu i lekko zaczął mnie boleć brzuch, dokładnie 40h po stosunku, tak jak przed okresem. Jest to trochę dziwne, ponieważ okres mam zazwyczaj po 30-35 dniach, a brzuch zaczyna mnie lekko boleć 2/3 dni przed okresem. Czy moje obawy odnośnie ciąży nie są przypadkiem przesadzone? Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawidłowo użyta prezerwatywa charakteryzuje się wysoką skutecznością jako środek zapobiegania ciąży, natomiast oczywiście jak każda metoda antykoncepcji nie daje stuprocentowej gwarancji zabezpieczenia przed zapłodnieniem. Stąd, jeśli nie pękła Państwu prezerwatywa i została założona w odpowiednim momencie, to ryzyko ciąży niemal nie zachodzi, choć bez wykonania testu nie da się tego stwierdzić.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/skutecznosc-prezerwatywy.

Bóle skurczowe, przypominające bóle menstruacyjne nie są typowe dla ciąży, nie jest także możliwe odczuwanie dolegliwości ciążowych po jednej czy dwóch dobach od stosunku. Pani obawy zatem nie wydają się uzasadnione, choć jeżeli bole będą się utrzymywać mimo braku krwawienia menstruacyjnego, wówczas może być wskazana wizyta u ginekologa.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.