Czy moje objawy świadczą o zapłodnieniu?

Witam wszystkich. Moje cykle są zazwyczaj 28 dniowe. W tym cyklu w 10dc współżyłam, 15 dc miałam owulacje (silny ból, wzdecia - tak jak zawsze w dniach w których wyliczam owulacje) w 19 i 22 dc miałam brazowe plamienia. Od 19 dc boli mnie podbrzusze, jajnik i piersi. Vo to może być? Bóle piersi, brzucha czy jajników zdarzały mi się prze miesiączka ale nigdy nie miałam plamien. Czy to może być za niski progesteron Czy ciąża?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wymienione przez Panią objawy mogą wskazywać zarówno na ciążę, jak i zbyt niski progesteron. Skoro współżyła Pani przed owulacją, to istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, dlatego w pierwszej kolejności należałoby wykonać test ciążowy, który potwierdzi bądź wykluczy zapłodnienie. Najlepiej wykonać go w dniu spodziewanej miesiączki lub co najmniej po dwóch tygodniach od zbliżenia.

Plamienie, o którym Pani wspomina mogłoby być wówczas tzw. plamieniem implantacyjnym. Zazwyczaj pojawia się ono po 6-12 dniach od zapłodnienia i jest oznaką zagnieżdżania się zarodka. Więcej na ten temat przeczytać można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-implantacyjne.

Jeśli test ciążowy pokaże wynik negatywny, to warto skonsultować się z ginekologiem i wykonać rutynowe badania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.