Czy moje tabletki antykoncepcyjne działają poprawnie?

Dzień dobry. Jakiś czas temu, po chwilowej przerwie wróciłam do brania tabletek antykoncepcyjnych. Miałam rozpocząć nowe opakowanie z 1 dniem okresu. Moja Pani doktor zaznaczyła, że ma to być moment krwawienia świeżą krwią. Tak to ujęła. Ja natomiast przyjęłam pierwszą tabletkę w momencie lekkiego krwawienia. Bardziej plamienia. Okres przyszedł 2 albo 3 dni później. Czy tabletki mimo to działają poprawnie? Dodam, że ostatnią tabletkę wzięłam w zeszły czwartek, a okres mam dostać jakoś za 3 dni według mojego kalendarzyka.
KOBIETA, 33 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

to prawda, że rekomenduje się rozpoczęcie tabletek antykoncepcyjnych w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Przyjęcie pierwszej tabletki w momencie plamienia poprzedzającego miesiączkę również nie jest błędem i zapewnia ochronę przed ciążą.

Zazwyczaj jednak takie plamienie trwa stosunkowo krótko, np. dzień. W Pani przypadku było to dwa lub trzy dni. W związku z tym bezpieczniej byłoby stosować dodatkowe zabezpieczenie w tym cyklu.

Odpowiedzi specjalistów na podobne pytania umieszczamy tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozpoczecie-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych-podczas-plamienia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozpoczecie-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych-podczas-plamienia-przed-okresem,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozpoczecie-doustnej-antykoncepcji-podczas-plamienia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.