Czy mówienie do siebie to choroba?

Cześć, jestem Basia i mam 12 lat. Bardzo często gadam do siebie, nawet na lekcjach, w szkole. Jestem tego świadoma, ale nie kontroluję tego. Przez to nie jestem lubiana w klasie, a moi koledzy myślą, że mam coś nie tak z głową. Bardzo boję się, ale mam często rozmowy z panią pedagog, ale ona nie wie, że mówię do siebie. Bardzo boję się komuś o tym powiedzieć i mam nadzieję, że mi pomożecie.

Witam!

Ważne, żebyś opowiedziała o swoich rozmowach rodzicom. Nie powinnaś się ich bać, oni chcą dla Ciebie jak najlepiej. Kiedy poznają Twój sekret, będą mogli odpowiednio zareagować.

Rodzice powinni zabrać Cię na konsultację z lekarzem psychiatrą, aby stwierdzić, czy Twoje rozmowy są związane z intensywnym rozwojem, czy mogą być zwiastunem jakiegoś zaburzenia. Lekarz pomoże Ci zrozumieć tę sytuację i pozbyć się lęków.

Ważne też, żeby rodzice porozmawiali ze szkolnym pedagogiem i wychowawcą. Pracownicy szkoły powinni pomóc w poprawie Twojej sytuacji z rówieśnikami.

Pozdrawiam