Obwiniam siebie za wszystko, nocami nie mogę zasnąć - czy to depresja?

Witam, mam 14 lat. Ostatnio często obwiniam siebie za wszystko dookoła, nocami nie mogę zasnąć i często się budzę, mam pełno kompleksów (mimo iż czasem wiem, że nie mam o co), częściej płaczę. Miewam myśli o tym, że mogłoby mnie nie być na świecie, ale nie umiałabym chyba się zabić. Z testów w internecie wychodziła mi zawsze średnia lub głęboka depresja. Nie miałabym wątpliwości, gdyby nie to, że zazwyczaj tego po mnie nie widać. Nadal interesuję się tym, czym wcześniej, jestem zdolna do nauki, przy ludziach dużo się śmieję i mówię. Czy to może być depresja?

Witam!

Jesteś młodą osobą i opisane przez Ciebie dolegliwości mogą być spowodowane dojrzewaniem. Okres dojrzewania wiąże się ze zmianami organizmu, ale również psychiki.
Warto, żebyś porozmawiała o tym z zaufaną dorosłą osobą (może to być mama, psycholog czy pedagog szkolny albo lubiany nauczyciel).
Internetowe testy nie są do diagnozowania chorób, mają charakter jedynie informacyjny. Jeśli martwisz się, że faktycznie możesz mieć depresję, warto byś udała się do lekarza psychiatry. Tylko psychiatra będzie mógł zdiagnozować Twój problem i w razie konieczności zastosować odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam