Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 5 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co drugi dzień spędzam godzinami na użalaniu się nad sobą i płakaniu - czy to może być depresja?

Witam, Nazywam się Agata, mam 13 lat. Od kilku miesięcy cierpię na bezsenność. Mam strasznie niską samoocenę. Ostatnimi czasy brak mi koncentracji przez co opuściłam się w nauce. Praktycznie co drugi dzień spędzam godzinami na użalaniu się nad sobą i płakaniu. Wiecznie jestem zmęczona - niezależnie od tego co robię. Miewałam kiedyś myśli samobójcze. Praktycznie jadam tylko jeden posiłek, bo na więcej po prostu nie mam ochoty. Boję się nowych znajomości, a jedyna przyjaciółka, z którą mogłam porozmawiać przeprowadziła się. W rezultacie rzadko wychodzę z domu. Jestem gnębiona przez rówieśników, pomiatają mną. Bardzo często mam wizję własnych wypadków. Siedząc w autobusie wyobrażam sobie, że on wpada w poślizg i rozbijamy się, w wyniku czego tracę wzrok. Cieszę się z tej myśli, bo mam nadzieję, że wtedy może ktoś by się mną przejął. Nie mam do kogo zwrócić się o pomoc.

KOBIETA, 13 LAT ponad rok temu

Jak przekonać osobę z depresją do wizyty u psychiatry?

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Dowiedz się, jak przekonać osobę z depresją do wizyty u specjalisty.

Witam!

Warto, żebyś porozmawiała ze swoimi rodzicami o swoim samopoczuciu. Uważam, że potrzebna jest Ci pomoc psychologa. Jesteś niepełnoletnia, dlatego potrzebna jest do wizyty u specjalisty zgoda rodziców. Jeśli masz taką możliwość możesz skorzystać z pomocy psychologa lub pedagoga szkolnego.
Twoje samopoczucie jest bardzo obniżone. Może być to wynikiem narastających problemów z rówieśnikami, zmianami wieku dojrzewania oraz poczuciem osamotnienia. Myślę, że pomoc rodziców i ich wsparcie mogą pozwolić Ci poprawić samopoczucie. W ciężkich chwilach możesz skorzystać z pomocy telefonu zaufania dla dzieci młodzieży (116 111). Uzyskasz tam wsparcie i możliwość rozmowy o swoich trudnościach.

Pozdrawiam 

Psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy