Lęk przed szkołą - czy to depresja?

  Mam 18 lat. Chodzę do szkoły, do której panicznie boję się chodzić, przez co mam duże problemy. Nie mogę skupić się na nauce. Od dłuższego czasu mam myśli samobójcze, które w ostatnim okresie się nasiliły. Nie mogę przestać wręcz o tym myśleć. Mam też problemy z samookaleczeniem się. Jak już czuję, że wszystkie złe emocje skumulowały się we mnie nie umiem się powstrzymać. Od dłuższego czasu mam też obniżone samopoczucie, mało rzeczy mnie cieszy. Nie mogę dogadać się z rówieśnikami, ani z płcią przeciwną. Wydaje mi się, że nic nie ma sensu a jedynym rozwiązaniem jest samobójstwo. Moim ulubionym zajęciem ostatnio jest leżenie i wpatrywanie się w sufit. Czy to przejdzie? Jak mam sobie z tym poradzić? Proszę o pomoc.

Witam!

Twoje zachowanie i myśli są bardzo niepokojące. Sądzę, że należy skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą. Opisane objawy mogą być wynikiem rozwoju zaburzeń psychicznych, dlatego zachęcam do wizyty u lekarza psychiatry. Lekarz będzie mógł zdiagnozować Twój problem i zalecić odpowiednie środki lecznicze. Warto także rozpocząć spotkania z psychologiem lub psychoterapeutą. Pozwoli Ci to pracować nad swoimi problemami i rozwiązywać je w konstruktywny sposób.
Autoagresja jest wynikiem kumulowania się stłumionych emocji. Samookaleczanie się nie prowadzi do poradzenia sobie z trudnościami. Zmniejsza chwilowo wewnętrzne napięcie i powoduje piętrzenie się problemów.
Warto, żebyś skorzystała z pomocy specjalistycznej, gdyż w ten sposób możesz poprawić swoje samopoczucie i poradzić sobie z trudnościami. W ciężkich chwilach skontaktuj się z telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111). Będziesz mogła porozmawiać o tym, co się z Tobą dzieje i jak się czujesz. Uzyskasz również wsparcie i pomoc w rozwiązaniu problemów.

Pozdrawiam