Zapytaj lekarza

7 1 6 , 6 2 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co mam zrobić? Mam myśli samobójcze

Mam 14 lat i mam myśli samobójcze, czasami po prostu nie mam siły żyć. Nie wiem czym to jest spowodowane - z rodzicami nie mam jakiś problemów, ale boję się im powiedzieć, bo mogą mnie nie zrozumieć, w szkole nie mam jakiś problemów, jestem akceptowana przez moich rówieśników.

Lecz często gdy tylko coś źle pójdzie nie mam siły żyć, wtedy życie jest dla mnie bez sensu, a wtedy już wyobrażam sobie jak będzie moja śmierć wyglądać, co napiszę w listach pożegnalnych. Nie mam pojęcia co się ze mną dzieje. Co mam robić?

KOBIETA, 14 LAT ponad rok temu

Pierwsze objawy autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego pierwsze objawy.

Witam!

Twoje problemy są trudne i mogą mieć poważne konsekwencje. Jesteś teraz w trakcie okresu dojrzewania i jesteś poddana wielu zmianom. Zmienia się zarówno Twoje ciało, jak i psychika. Działanie wielu czynników zewnętrznych (np. niepowodzenia, kontakty z innymi, problemy w szkole) oraz wewnętrznych (np. zmiany hormonalne, zmiany wyglądu ciała, stres) mogą u Ciebie wywoływać podobne myśli.

Postaraj się porozmawiać o tym z rodzicami. Jeśli się boisz lub nie wiesz jak to zrobić, napisz do nich list i wszystko w nim wyjaśnij. Najważniejsze, żebyś poinformowała ich o tym, co przeżywasz i jak się czujesz. Powinnaś mieć teraz wsparcie. Rodzice będą mogli zabrać Cię do psychologa i pomóc Ci w odzyskaniu dobrego samopoczucia. Dzięki temu będzie Ci łatwiej wrócić do równowagi i dalej się rozwijać. 

Pozdrawiam

Psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy