Czy to normalne, że miewam myśli samobójcze?

Mam 16 lat, jestem "mężczyzną", jeżeli można tak nazwać chłopaka w moim wieku. Mam duży problem, a mianowicie nie odnajduję sensu życia. Jest jeden cel w moim życiu, ale jest bardzo trudny do osiągnięcia. Chciałbym być gitarzystą, najbardziej chciałbym mieć zespół i być najlepszym na świecie, aby móc żyć muzyką i wyżyć z niej. Nachodzą mnie przez to myśli samobójcze. Wolałbym nie musieć więcej rozczarowywać się wszystkim co się dzieje i zginąć, niż patrzeć jak nie udaje mi się osiągnąć celu. Proszę o pomoc, co powinienem z tym wszystkim zrobić?

Witam!

Okres dojrzewania, który przeżywasz jest bardzo trudnym czasem dla młodego człowieka. Jest to czas, kiedy młodzi ludzie przeżywają wiele trudności. Należą do nich m.in. zaniżona samoocena, problemy z tożsamością i odnalezieniem sensu w egzystencji, poczucie bezsensu i beznadziei, zaniżone poczucie własnej wartości, ale także zaburzenia obrazu siebie i bardzo silna potrzeba akceptacji.
Dojrzewanie powoduje również potrzebę zaspokajania swoich ambicji i pragnień "już". Młodzi ludzie nie są jeszcze w pełni dojrzali emocjonalnie i mają trudności w radzeniu sobie z przeciwnościami. Często także ustanawiają sobie nierealne lub trudne do osiągnięcia cele, które najchętniej osiągnęliby w krótkim czasie. Niemożliwość zrealizowania swoich pragnień odpowiednio szybko wywołuje trudne emocje, które z kolei mogą wywoływać myśli samobójcze.
Sądzę, że tak jest i w Twoim przypadku. Warto, żebyś miał marzenia i starał się je realizować. Jednak, najpierw zacznij od mniej wzniosłych celów, od takich, które jesteś w stanie realizować w krótkich odstępach czasu i będziesz szybko widział ich efekty. Chcesz być gitarzystą, to piękne marzenie. Jednak, żeby być najlepszym na świecie musisz dużo ćwiczyć. Warto, żebyś obecnie za cel postawił sobie, np. uczenie się grać ulubionych piosenek. Osiągając perfekcję w jednym utworze będziesz mógł przechodzić do kolejnego. A w efekcie trenować swoje umiejętności i podnosić poziom swojej gry. Myślę, że będziesz mógł wtedy zyskać zarówno uwagę, jak i podziw znajomych i bliskich.

Pozdrawiam