Problemy w domu i szkole

Witam. Mam 14 lat i obecnie chodzę do I klasy gimnazjum. Od kilku dni mam myśli samobójcze. Zaczęło się od choroby mojego ojca, który jest alkoholikiem. Robił awantury, miał kochankę, z którą ma dziś czteroletnią córkę. Ale prawdziwym problemem jest szkoła.

Kiedyś byłam bardzo lubiana i każdy chciał mieć u mnie tak zwane plusy, więc miałam grono przyjaciół. Niestety dziś połowa się odwróciła, przezywają mnie, nawet nie znam powodu, przy każdej okazji chcą mi zadać cios. Dla wszystkich w ciągu kilku miesięcy stałam się zwykłą szmatą do pomiatania. Strasznie mi z tym źle.

Często zamykam się w pokoju i gdy nikt nie słyszy cicho płaczę, trudno jest mi się uśmiechać, ciągle czuję wewnętrzny smutek. Nawet mój dobry kolega odwrócił się dziś ode mnie i nazwał mnie małolatą, która myśli, że jest najlepsza, gdy raz udało mi się uśmiechnąć.

Często myślę, że nie mam po co żyć. Nikt by o mnie nie pamiętał, ani nawet jedna łza by nie poleciała. Zastanawiam się czy jesteś coś warta.

KOBIETA, 14 LAT ponad rok temu

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa
74 poziom zaufania

Witaj!

Napisałaś o bardzo trudnych i przykrych sprawach. Alkoholizm taty, brak bliskiej osoby w szkole, brak poczucia własnej wartości, myśli samobójcze. Z takim bagażem uczuć i myśli trudno jest normalnie funkcjonować, nie mówiąc o zdrowym i satysfakcjonującym podejściu do życia.  Objawy, które Ci towarzyszą mogą być przejawem zaburzeń depresyjnych.

W Twoim wieku bardzo często pojawiają różne trudności z emocjami, silne wahania nastroju, stany smutku i przygnębienia. Jest to związane z dojrzewaniem, z wchodzeniem w dorosły wiek, ze zmianą myślenia i odczuwania. W tym czasie zmieniają się również priorytety w grupie rówieśniczej. Jest to też taki moment, kiedy zarówno Ty jak i Twoi koledzy i koleżanki ze szkoły zaczynacie się zmieniać.

Z jednej strony warto przyjrzeć się swojemu zachowaniu, aby ewentualnie móc nad nim popracować. Z drugiej strony warto zastanowić się co Ciebie przyciąga do innych osób, co lubisz w ludziach, jak lubisz spędzać wolny czas etc. Dzięki temu możesz poszukać wśród swoich rówieśników osoby, które - nawet jeśli były Ci do tej pory dalsze - polubisz i z którymi znajdziesz wspólny język. Do tego gorąco Ciebie namawiam.

Pomyśl też koniecznie o wizycie u psychologa. Jeżeli masz myśli samobójcze to bardzo ważne. Pamiętaj, że nie jesteś sama ze swoimi zmartwieniami, a Twoje negatywne przekonania na temat własnej osoby są wynikiem różnych trudnych doświadczeń, ale nie są prawdziwe. Postaraj się nie poddawać tym ponurym myślom, ale spotkać z psychologiem, który będzie w stanie im zaradzić.

Trzymam za Ciebie kciuki!

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty