Problemy w domu i szkole

Witam. Mam 14 lat i obecnie chodzę do I klasy gimnazjum. Od kilku dni mam myśli samobójcze. Zaczęło się od choroby mojego ojca, który jest alkoholikiem. Robił awantury, miał kochankę, z którą ma dziś czteroletnią córkę. Ale prawdziwym problemem jest szkoła.

Kiedyś byłam bardzo lubiana i każdy chciał mieć u mnie tak zwane plusy, więc miałam grono przyjaciół. Niestety dziś połowa się odwróciła, przezywają mnie, nawet nie znam powodu, przy każdej okazji chcą mi zadać cios. Dla wszystkich w ciągu kilku miesięcy stałam się zwykłą szmatą do pomiatania. Strasznie mi z tym źle.

Często zamykam się w pokoju i gdy nikt nie słyszy cicho płaczę, trudno jest mi się uśmiechać, ciągle czuję wewnętrzny smutek. Nawet mój dobry kolega odwrócił się dziś ode mnie i nazwał mnie małolatą, która myśli, że jest najlepsza, gdy raz udało mi się uśmiechnąć.

Często myślę, że nie mam po co żyć. Nikt by o mnie nie pamiętał, ani nawet jedna łza by nie poleciała. Zastanawiam się czy jesteś coś warta.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witaj!

Napisałaś o bardzo trudnych i przykrych sprawach. Alkoholizm taty, brak bliskiej osoby w szkole, brak poczucia własnej wartości, myśli samobójcze. Z takim bagażem uczuć i myśli trudno jest normalnie funkcjonować, nie mówiąc o zdrowym i satysfakcjonującym podejściu do życia.  Objawy, które Ci towarzyszą mogą być przejawem zaburzeń depresyjnych.

W Twoim wieku bardzo często pojawiają różne trudności z emocjami, silne wahania nastroju, stany smutku i przygnębienia. Jest to związane z dojrzewaniem, z wchodzeniem w dorosły wiek, ze zmianą myślenia i odczuwania. W tym czasie zmieniają się również priorytety w grupie rówieśniczej. Jest to też taki moment, kiedy zarówno Ty jak i Twoi koledzy i koleżanki ze szkoły zaczynacie się zmieniać.

Z jednej strony warto przyjrzeć się swojemu zachowaniu, aby ewentualnie móc nad nim popracować. Z drugiej strony warto zastanowić się co Ciebie przyciąga do innych osób, co lubisz w ludziach, jak lubisz spędzać wolny czas etc. Dzięki temu możesz poszukać wśród swoich rówieśników osoby, które - nawet jeśli były Ci do tej pory dalsze - polubisz i z którymi znajdziesz wspólny język. Do tego gorąco Ciebie namawiam.

Pomyśl też koniecznie o wizycie u psychologa. Jeżeli masz myśli samobójcze to bardzo ważne. Pamiętaj, że nie jesteś sama ze swoimi zmartwieniami, a Twoje negatywne przekonania na temat własnej osoby są wynikiem różnych trudnych doświadczeń, ale nie są prawdziwe. Postaraj się nie poddawać tym ponurym myślom, ale spotkać z psychologiem, który będzie w stanie im zaradzić.

Trzymam za Ciebie kciuki!

Pozdrawiam