Czy może to być zapalenie mieszka włosowego?

Dzien dobry. Dwa tygodnie temu cos zaczeło się dziać z moim pieprzem. Swędziało i urusł cos jakby pryszcz. Zobaczylam ze z tego pryszcza wystaje wlos, którego wcześniej nie było. Włos wyszedł a na koniec dnia przy kąpieli ropa z pryszcza także wyleciała. Poźniej przez około dwa tygodnie było ok wszystko się zagoiło, pieprzyk wyglądał tak jak wczesniej. Dwa dni temu poczułam że coś mnie zabolało. Wokół pieprza zrobił się obrzęk i spore zaczerwienienie. Wygląda to tak jakby wielki wrzód chciał pod nim urosnąć, jednak nie widać zadnej ropy ani nic. Czy moze to być zapalenie mieszka włosowego? Pracuję za granicą i chcę wiedzieć czy jest to poważny powód do zjazdu do Polski. Mam w domu tribiotic i maść ichtiolową. Zacząć smarować i poczekać tydzień na efekty czy pilnie zjawić się u dermatologa? Dodam, że miesiąc temu byłam nad morzem i opaliłam dosyć mocno to miejsce.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wydaje się, że w Pani przypadku odpowiednie będzie zgłoszenie się do lekarza dermatologa. Podane objawy wskazują na stan zapalny i nie warto odkładać w czasie diagnozy oraz leczenia. To, co Pani opisuje trochę przypomina zapalenia mieszka włosowego. Zapalenie mieszków włosowych początkowo objawia się świądem skóry oraz pojawieniem się wykwitów skórnych. Mogą być one wypełnione ropą bądź surowiczym płynem. Występują pojedynczo lub tworzą skupiska grudek i kostek. Nie wolno ich wyciskać ani drapać, bo w ten sposób dojdzie do rozsiania chorobotwórczych drobnoustrojów na dalsze części ciała. Zmiany tego rodzaju powinien obejrzeć lekarz, który zleci stosowanie odpowiednich preparatów. Jeśli za stan zapalny odpowiadają bakterie, konieczne jest zastosowanie antybiotyków. W czasie kuracji nie wolno farbować włosów (jeśli stan zapalny pojawił się na skórze głowy) ani stosować depilacji. Kontrolowanie pieprzyków jest niezwykle ważne w profilaktyce czerniaka. Niekiedy powstaje on właśnie na tle zmian barwnikowych, choć w większości przypadków nowotwór skóry rozwija się na skórze wcześniej niezmienionej. Dlatego tak ważne są kontrole u dermatologa raz w roku lub co 6 miesięcy, jeśli jest się w grupie ryzyka (liczne pieprzyki, jasna karnacja, choroby skóry w rodzinie). Do czasu wizyty u lekarza proszę nie wystawić zmiany na promieniowanie słoneczne, jeśli można warto nakleić na nią plasterek. Życzymy zdrowia i polecamy lekturę poniższych artykułów.

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powstanie-pieprzyka-z-ropa-na-twarzy

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-mieszkow-wlosowych-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-czerniak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.