Czy możliwa jest alergia na sterydy?

Witam. Czy mozliwa jest alergia na sterydy, a tym bardziej sterydy wziewne? Zawsze myslalam, ze to niemozliwe, gdyz przeciez przy wtrzasie anafilaktycznym podaje sie hydrokortyzon. Ja jednak dostalam alergii po leku Nebbud. Podraznienie gardla, trudnosci z przelykaniem, zatykanie w klatce piersiowej i plamy na dekolcie i brzuchu. Lek dostalam na nadreaktywnosc oskrzeli po chorobie. Lekarz nie ukrywal zdziwienia, mowi, ze pierwszy raz spotyka sie z tak silna realcja alergiczna na steryd wziewny. Czy to oznacza, ze jestem uczulona ogolnie na sterydy czy po prostu na Budezonit? Dodam, ze rowniez lek rozszerzajacy oskrzela, ktory bralam przy dusznosciach, Berodual powoduje u mnie skutki uboczne w postaci nasilonego kaszlu, szybszego bicia serca, zaczerwienienia na twarzy i rowniez po kilka godzinach mam podraznione gardlo. Lekarz rodzinny rozlozyl rece nie wiedzac co w takim wypadku mi podac i skierowal do pulmonologa.

Najprawdopodobniej nie jest pani uczulona, a już na pewno nie na sterydy. Przy stosowaniu leków wziewnych dochodzi do fizycznych podrażnień, górnych dróg oddechowych. Nie da się wykluczyć nadwrażliwości na substancje wypełniajcie. Trzepa próbować popracować nad techniką inhalacji, ewentualnie zmienić typ inhalatora.Konsultacja pneumonologiczna to bardzo dobry pomysł.