Czy Nebbud - zawiesina do nebulizacji jest sterydem?

Witm. Mam pytanie -czy Nebbud zawiesina do nebulizacji jest sterydem i jak długo można go stosowac u 5latka.Synek od ponad dwóch miesiecy ma silny meczacy suchy kaszel i zatkany nos ale nic mu nie leci .Najgorzej jest w nocy i rano gdy zacznie go męczyć kaszel to czasami trwa to  2-3 godz.Przez dzien jest troche lepiej.Nie ma zapalenia osłuchowo jest czysty brał trzy antybiotyki ,miał wszystkie syropy na kaszel jakie tylko sa w aptece i rózne inchalacje.2 tygodnie temu zaczeły bolec go uszy laryngolog mówi ze ma wode w uszach. Co mam robić dalej podawać Nebbud czy szukać innego leku.

Szanowna Pani,

Nebbud jest sterydem wziewnym i zazwyczaj stosuje się go długotrwale ponieważ nie tylko łagodzi on ale także zapobiega nawrotom stanu zapalnego dróg oddechowych. Jako że jest to środek wziewny, ryzyko spowodowania efektów ubocznych jest dużo niższe w porównaniu do sterydów doustnych. Najbardziej dokuczliwe mogą być grzybice jamy ustnej, które łatwo poddają się leczeniu i można im zapobiegać poprzez płukanie wodą po inhalacji.

Pozdrawiam

Tomasz Wójcik

Magdalena Mroczek

Nebbud jest sterydem. Jest to lek podawany w leczeniu astmy oskrzelowej. Jest to kortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym. Hamuje on procesy zapalne oraz zmniejsza obrzęk. Łagodzi on objawy astmy. Swoje działanie rozpoczyna on już po 24 godzinach od podania. Swoje pełne działanie rozwija po kilku tygodniach. Mechanizm działania leku nie został jeszcze w pełni poznany. Lek nie powinien wywoływać objawów ogólnoustrojowych, chyba że byłby podawany przewlekle i na duże powierzchnie. Leku nie powinno stosować się przy ostrych napadach duszności. Nie powinno się nagle przerywać leczenia i nawet jeśli brak jest objawów. Bardzo ważne jest, aby zastosować prawidłową technikę inhalacji, inaczej stosowanie inhalacji będzie nieefektywne. Lek ma formę zawiesiny do stosowania z nebulizatora. Jako działania niepożądane może wystąpić chrypka, kaszel, zakażenia grzybicze jamy ustnej i gardła.

Wszystko zależy od diagnozy, jaka została postawiona u Pani syna. Proszę pamiętać, że lek działa dopiero po kilku tygodniach przyjmowania go w stałych zalecanych dawkach. Prawdopodobnie nie ma infekcji bakteryjnej. Jeśli ma Pani wątpliwości, proszę zapisać się do lekarza rodzinnego lub tego, który przepisał lek. Osłucha on Pani syna, a potem raz jeszcze sprawdzi czy diagnoza jest słuszna. Lek można póki co przyjmować dalej, jeśli nie ma bardzo dokuczliwych efektów niepożądanych. Zatkane uszy nie są przeciwwskazaniem do stosowania tego leku. Co do uszu otolaryngolog może zalecić np. preparat w formie kropli o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Lek ten może też z powodzeniem przepisać lekarz rodzinny.