Szanowna Pani,
Nebbud jest sterydem wziewnym i zazwyczaj stosuje się go długotrwale ponieważ nie tylko łagodzi on ale także zapobiega nawrotom stanu zapalnego dróg oddechowych. Jako że jest to środek wziewny, ryzyko spowodowania efektów ubocznych jest dużo niższe w porównaniu do sterydów doustnych. Najbardziej dokuczliwe mogą być grzybice jamy ustnej, które łatwo poddają się leczeniu i można im zapobiegać poprzez płukanie wodą po inhalacji.
Pozdrawiam
Tomasz Wójcik
Nebbud jest sterydem. Jest to lek podawany w leczeniu astmy oskrzelowej. Jest to kortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym. Hamuje on procesy zapalne oraz zmniejsza obrzęk. Łagodzi on objawy astmy. Swoje działanie rozpoczyna on już po 24 godzinach od podania. Swoje pełne działanie rozwija po kilku tygodniach. Mechanizm działania leku nie został jeszcze w pełni poznany. Lek nie powinien wywoływać objawów ogólnoustrojowych, chyba że byłby podawany przewlekle i na duże powierzchnie. Leku nie powinno stosować się przy ostrych napadach duszności. Nie powinno się nagle przerywać leczenia i nawet jeśli brak jest objawów. Bardzo ważne jest, aby zastosować prawidłową technikę inhalacji, inaczej stosowanie inhalacji będzie nieefektywne. Lek ma formę zawiesiny do stosowania z nebulizatora. Jako działania niepożądane może wystąpić chrypka, kaszel, zakażenia grzybicze jamy ustnej i gardła.
Wszystko zależy od diagnozy, jaka została postawiona u Pani syna. Proszę pamiętać, że lek działa dopiero po kilku tygodniach przyjmowania go w stałych zalecanych dawkach. Prawdopodobnie nie ma infekcji bakteryjnej. Jeśli ma Pani wątpliwości, proszę zapisać się do lekarza rodzinnego lub tego, który przepisał lek. Osłucha on Pani syna, a potem raz jeszcze sprawdzi czy diagnoza jest słuszna. Lek można póki co przyjmować dalej, jeśli nie ma bardzo dokuczliwych efektów niepożądanych. Zatkane uszy nie są przeciwwskazaniem do stosowania tego leku. Co do uszu otolaryngolog może zalecić np. preparat w formie kropli o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Lek ten może też z powodzeniem przepisać lekarz rodzinny.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Szczekający kaszel u 10-letniego dziecka – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Pulmicort i Nebbud to zamienniki? – odpowiada Dr n. med. Tomasz Grzelewski
- Czy możliwa jest alergia na sterydy? – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Czy podawanie sterydów w astmie jest bezpieczne? – odpowiada Lek. Magdalena Parys
- Astma u dzieci a sterydy wziewne – odpowiada Lek. Łukasz Dubielecki
- Czy te preparaty są sterydami? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy można podawać te leki dziecku łącznie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy sterydy wziewne uniemożliwiają założenie aparatu ortodontycznego? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Czy można wykonać badania TSH podczas terapii sterydem wziewnym? – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Leczenie astmy lekami sterydowymi – odpowiada Lek. Katarzyna Wrotek
artykuły
Pulmicort - skład, działanie i stosowanie, przeciwwskazania
Pulmicort to wziewny preparat o działaniu przeciwz
Inhalator - rodzaje, najlepszy wybór, sposób użycia, inhalator dla dzieci
Inhalator to specjalne urządzenie przeznaczone do
Nebulizator - działanie, zalety, wady, wskazania, przeciwwskazania, leki, stosowanie
Nebulizacja pełni nieodzowną rolę w dzisiejszej te