Czy możliwe było zafałszowanie cytologii?

Dzień dobry. Jakiś czas temu zrobiłam cytologię, chyba zbyt wcześnie, ponieważ okazało się, że miesiączka jeszcze mi się nie skończyła (miałam plamienia jeszcze 2-3 dni). Do tego dzień przed zastosowałam globulkę dopochwową. Wynik wyszedł nieprawidłowy (III grupa, ASCUS) powtórzyłam go po 3 miesiącach, kilka dni po miesiączce, nie stosując żadnych globulek. Wynik wyszedł prawidłowy (I grupa) Czy możliwe jest, że pierwszy wynik był niemiarodajny, zafałszowany, z powodu wymienionych czynników? (plamienie miesiączkowe i zastosowana globulka)

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Poprzedni wynik mógł być nieprawidłowy z powodu np. stanu zapalnego (ASC-US oznacza obecność atypowych komórek nabłonkowych o nieokreślonym znaczeniu). Przy takim wyniku warto wykonać dodatkowo test na obecność DNA HPV. Jeżeli ten wynik jest ujemny oraz kontrolna cytologia jest prawidłowa, to następne badanie należy wykonać za 3 lata.