Czy możliwe jest odziedziczenie autyzmu przez dziecko?

Dzień Dobry, Chcemy mieć z żoną dziecko. Mój brat ma stwierdzony autyzm w stopniu lekkim urodził się w 6 miesiącu ciąży z wagą 750. Lekarze mówili, że mało ważył wcześnie się urodził i że jest to autyzm poszczepienny. W przeszłości w moim i żony pokoleniach autyzm był nie spotykany. Pytanie moje czy jest duża szansa na to by nasze przyszłe dziecko miało autyzm? Czy można zrobić badania (jakie i gdzie) na to by wykluczyć tą ewentualność? Z niecierpliwością czekan na odp. Pozdrawiam :))

Dzień dobry.
Po pierwsze - nie ma czegoś takiego, jak "autyzm poszczepienny". Nieznane są przyczyny autyzmu, ale jako jedną z możliwości podaje się podłoże genetyczne. Nie ma natomiast możliwości, by zrobić badania genetyczne rodziców i na ich podstawie orzec, czy przyszłe dziecko będzie dzieckiem ze spektrum autyzmu.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta dzieci z autyzmem
http://www.logo-ped.gda.pl

Witam!
Autyzm jest zaburzeniem, które podlega dziedzczeniu.
Może się zdarzyć w rodzinach, w których wystę pował już wcześniej.
Występowaniu autyzmu u dziecka sprzyjają choroby tarczycy u mamy, późny wiek rodziców, niska waga urodzeniowa niemowlęcia.
Wg. mnie szczepienia także mają wpływ na tzw.. regres autystyczny.
O ile wiem, do tej pory nie ma żadnych miarodajnych testów, które mogą wykluczyć autyzm u nowonarodzonego dziecka.
Najlepiej jeśli skontaktujecie się Państwo z ośrodkiem dla dzieci atystycznych. Specjaliści praktycy podzielą się z Państwem swoimi.spostrzeżeniami.
Warto także porozmawiać ze specjalistami z Poradni Genetycznej na swoim terenie.
Pozdrawiam, życzę powodzenia.
Joanna Pluta