Czy możliwe jest usunięcie takiego tunelu?

Dzien dobry, Prawie 20 lat temu w napływie nastoletniej głupoty zrobiłam sobie kolczyk w pępku. Wyjęłam go niedługo potem, jednak została po nim blizna - dziurki nie zarosły, dalej jest "tunel". Blizną właściwie się nie przejmowałam, jednak co jakiś czas robi się stan zapalny. Chciałabym się dowiedzieć, czy taki "tunel" mozna jakos w całości usunąc? Czy jest to bardzo skomplikowane i bolesne? Jaki jest szacunkowy koszt? Szukałam informacji na ten temat jednak nic nie mogę znalezc. Oczywiście wiem, że wszystkie podane tu informacje nie są wiążące, jednak chcialabym wiedziec jak sie przygotowac.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Owszem, jest możliwe usunięcie tunelu po kolczyku. Odbywa się to na przykład za pomocą lasera. Zabieg taki polega na skierowaniu wiązki lasera na miejsce, które ma się zrosnąć. Następuje kontrolowane uszkodzenie tkanek po to, by pobudzić skórę do regeneracji. Następnie powstają małe ranki, które zasklepiając się, powodują zarastanie dziurki. Warto przy tym przygotować się na to, że jedno spotkanie może nie wystarczyć.

Zabieg laseroterapiimoże się wiązać z pewnym dyskomfortem, jednak istnieją sposoby na złagodzenie ewentualnych niedogodności, np. poprzez skierowanie wiązki chłodnego powietrza na zmienione miejsce. Taki pojedynczy zabieg to zazwyczaj koszt kilkuset złotych - większość klinik ma cennik podany na stronie internetowej.

Można również skonsultować z chirurgiem plastycznym opcję usunięcia zmiany operacyjnie. W tym celu zachęcamy do kontaktu ze specjalistą.

Zachęcamy też, by zapoznać się z podobnym pytaniami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-usunac-dziurke-po-kolczyku-w-gornej-wardze

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mam-usunac-kolczyk-z-pepka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.