Czy możliwe jest zakażenie WZW w toalecie?

Czy można zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby typu a albo bakterią e coli przez ubranie? Korzystając z publicznej toalety i opuszczając deskę klozetowa dotkęlam później ta ręka spodni przy podciąganiu. Później dokładnie umyłam ręce a po wyjściu toalety zdezynfekowalam je jeszcze żelem antybakteryjnym. Czy istnieje szansa zarażenia się w ten sposób? Czy upranie ubrań zabije ewentualne wirusy i bakterie. Niepokoi mnie to strasznie, bo choruje na OCD i mam obsesję na punkcie zdrowia i brudu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

naszym zdaniem, opisana przez Panią sytuacja nie stanowi zagrożenia.

Do zarażenia bakterią E.coli oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu A najczęściej dochodzi na skutek spożycia skażonego pokarmu lub wody, a więc drogą pokarmową. Groźny może być również bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. W Pani przypadku do tego nie doszło. Ponadto po wyjściu z toalety dokładnie umyła Pani ręce oraz zdezynfekowała je żelem antybakteryjnym.

Takie zachowanie z pewnością ochroniło Panią przed zakażeniem, dlatego najprawdopodobniej nie powinna mieć Pani powodów do obaw. Jeśli mimo to obawia się Pani zarażenia proszę uprać ubrania w wysokiej temperaturze (co najmniej 60 stopni).

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-przenosi-sie-bakteria-e-coli,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-bakteria-e-coli-mozna-sie-zarazic-przez-gastroskopie-czy-kolonoskopie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zarazic-sie-od-pacjenta-chorujacego-na-wzw-a-lezacego-w-izolatce-podczas-odwiedzin.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.