Czy możliwe jest, że jeszcze urosnę?

Witam, otóż odnoszę się z zapytaniem czy jest możliwość zwiększenia wzrostu w tym wieku, gdyż aktualnie mam 165cm i podczas ostatniej wizyty endokrynologa w wieku 16lat mówił iż już jest to wzrost ostateczny i hormon wzrostu nie przysługuje ze względu na to iż znajduje się na 3 centylu. Czy jest jeszcze możliwość by jakoś zwiększyć wzrost? Tata ma 175cm, a mama 156. Pozdrawiam Serdecznie
MĘŻCZYZNA, 20 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wzrost jest głównie determinowany przez czynniki genetyczne, a u większości osób kończy się w wieku około 18-20 lat, kiedy to kości kończyn zamykają swoje nasady wzrostowe. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą minimalnie wpływać na wzrost. Są to np. zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna.

Niskorosłość występuje u osób, których wzrost na siatce centylowej wynosi poniżej 3. W takich sytuacjach można stosować leczenie hormonalne, które pomoże we wzrastaniu organizmu. W Pana przypadku decyzja o podaniu hormonu powinna należeć do lekarza, dlatego, jeżeli występują jakieś wątpliwości, zalecamy udać się na konsultację do endokrynologa.

Więcej informacji o podanym problemie znajdzie Pan w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/niskoroslosc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.