Czy pomimo tego urosnę jeszcze?

Witam, mam 17 lat (za miesiąc 18), 153cm wzrostu i moja waga 47kg. Ubiegłego roku cierpiałam na bulimię nieprzeczyszczalną. Ograniczałam skrajnie jedzenie lub głodowałam, aby spalać kalorie codziennie ze szkoły szłam na piechotę. Mój tato miał 170cm wzrostu, mama 152cm. Zanim zaczęłam odchudzanie mój wzrost często ulegał zmianom, miałam 155-157cm w wieku 16 lat. Po ostatnim miesiącu tamtego roku zauważyłam jak moje kolana "zmarniały" boję się, że mogłam utracić trochę masy kostnej. Czy to możliwe? Czy pomimo tego mam szansę przy zdrowej diecie i innym pomocom się zregenerować i urosnąć? Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam.
17 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Bulimia jest szczególnie niebezpieczna w okresie rozwojowym gdyż może doprowadzić do szeregu zaburzeń związanych z zaburzeniem wzrastania i dojrzewania.
Twój wzrost znajduje się poniżej 3. centyla a masa ciała znajduje się na poziomie między 3. a 10. centylem. Sugeruje to zaburzenie wzrastania. Wobec tego wskazana jest konsultacja endokrynologiczna oraz ortopedyczna.

Wiekiem docelowym po uwzględnieniu wieku ojca i matki powinno być ok 161 cm.
Wydaje się, że do momentu zarośnięcia chrząstek wzrostowych (ok 21. rok życia) możliwe będzie zwiększenie obecnego wzrostu. Jednakże należy zadbać o odpowiednie żywienia oraz dostarczanie witamin i soli mineralnych.

Proponuję skonsultować problem z endokrynologiem dziecięcym.