Zapytaj lekarza

7 3 6 , 3 8 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy możliwe jest, że to ciąża?

Dobry wieczór, pije tabletki hormonalne, stosunek miała 3 tygodnie temu, spóźnia się okres na 20 dni, 8 testów pokazali że ciąże niema, a badanie krwi 17,52, może być ciąza?
KOBIETA, 24 LAT 5 miesięcy temu

Dzieci palących matek

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie ma okresu, jest w zamian krwawienie z odstawienia, będące reakcją organizmu na kilkudniowe odstawienie tabletek (albo zażywanie tabletek placebo), które powoduje nagły spadek hormonów we krwi. Zazwyczaj pojawia się około 4. dnia przerwy/zażywania tabletek placebo, ale bywa, że w danym cyklu nie pojawi się wcale, ponieważ endometrium przyrosło w niewielkim stopniu.

Wynik beta hCG poniżej 5 mlU/ml to brak ciąży, w Pani przypadku, czyli do 25 mlU/ml mówi się o wyniku wątpliwym, co oznacza, że badanie należy powtórzyć, najlepiej w odstępie dwudniowym – to powinno odpowiedzieć ostatecznie na pytanie o ciążę. Ponieważ jednak testy ciążowe wskazują brak zapłodnienia, to po wykonaniu badania laboratoryjnego, sugeruję niezwłocznie skonsultować się z ginekologiem, który po badaniu ustali przyczynę podniesionego poziomu hormonu. Do tego czasu proszę wstrzymać się z zażywaniem pigułek antykoncepcyjnych.

Zakładając, że testy zostały przez Panią wykonane prawidłowo, należy odnaleźć przyczynę podniesionego poziomu beta hCG we krwi – jest to hormon, który pojawia się w organizmie człowieka w specyficznych sytuacjach. Jedną z nich jest ciąża, natomiast pozostałe wiążą się z określonym typem nowotworów. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hcg. Poza nowotworami poziom beta hCG w organizmie mogą podnieść niektóre leki – np. metadon lub leki na bezpłodność, zawierające gonadotropinę kosmówkową oraz niektóre rzadkie torbiele na jajnikach, czynne hormonalnie. I wreszcie – niedawno przebyte poronienie także może wskazywać podwyższony poziom hormonu. Więcej w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-miec-wplyw-na-wynik-testu-ciazowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy