Czy możliwe, że jestem w ciąży mimo, że nie widzę żadnych zmian w swoim organizmie?

Witam. Spóźnia mi się okres. Cykl trwa już 49 dni (normalnie trwal od 40 do 43 dni). W trakcie cyklu współżyłam dwa razy, za każdym razem w prezerwatywie (z którą nic się w trakcie nie stało), a mój partner za każdym razem miał wytrysk poza mną. Czy możliwe, że jestem w ciąży? Nie widzę żadnych zmian w swoim organizmie. Wydaje mi się, że wszystko jest w porządku. Jednak bardzi się stresuję i wiem, że to też może wpływać na długosć cyklu.

Redakcja abcZdrowie

Witam, w przypadku każdej metody antykoncepcyjnej jest ryzyko zajścia w ciążę. Określa to wskaźnik Pearla. Dla przykładu skuteczność prezerwatywy waha się od 3 do 14 (3-14 kobiet na 100 zachodzi w ciążę mimo stosowania tego zabezpieczenia), a spirala – 0,2-1,0. Jeśli jest Pani zainteresowana jak wypadają na tym tle inne metody antykoncepcyjne, zapraszam pod adres: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-wskaznik-pearla. Jak widać prezerwatywa nie jest idealną metodą antykoncepcji i nie gwarantuje stuprocentowego zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą. W Pani przypadku prawdopodobieństwo jest jednak znikome z uwagi na wytrysk nasienia poza drogami rodnymi, jednak jeśli czuje się Pani niepewnie – proszę wykonać test ciążowy, z pewnością rozwieje wątpliwości. Sugeruję również wizytę u ginekologa – pozwoli to określić przyczynę braku miesiączki czy też jej znacznego opóźnienia – może być konieczne wykonania np. badań hormonalnych. Także stres lub nawet niegroźne przeziębienie mogą powodować nawet znaczne przesunięcia w cyklu. Inne możliwe przyczyny braku menstruacji zostały opisane w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/brak-miesiaczki. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.