Czy możliwe że poronię?

Jestem w drugiej ciąży, pierwszą straciłam w 9 tyg, zarodek obumarł w 6 tyg. Bardzo źle ro zniosłam psychicznie, ale miałam szczęście że w wyniku kilku zbiegów okoliczności trafiłam wtedy po diagnozie na oddział jednodniowy prywatnego szpitala i w ramach kontraktu z NFZ miałam wykonane łyżeczkowanie, co pozwoliło mi uniknąć jeszcze całego pobytu w szpitalu na który nie byłam gotowa psychicznie. Tym razem niestety obawiam się, ze będzie podobnie(na usg ciąża młodsza niż wynika z OM) lekarz wprawdzie uspokaja ale strach pozostaje. Moje pytanie jest takie, czy w szpitalu gdyby jednak doszło do zatrzymania rozwoju ciąży, mam prawi odmówić wywoływania poronienia farmakologicznie i odrazu zdecydować się na łyżeczkowanie? Obawiam się ronienia w warunkach szpitalnych gdzie i tak moze okazać się potrzebny zabieg. Co wydłuży ból, pogorszy mój stan psychiczny i wydłuży hospitalizacje

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze, że jest Pani świadomą sytuacji pacjentką. Ma Pani za sobą bardzo trudne doświadczenie, ale mimo to chce walczyć o powiększenie rodziny. Na pewno w obecnych czasach jest to związane z dużym stresem i walką z wieloma przeciwnościami. Wydaje się, że jeszcze nie trzeba rozważać najgorszych scenariuszy. To że ciąża jest odrobinę młodsza niż wskazują na to badania nie przesądza o poronieniu. Trzeba być przede wszystkim dobrej myśli, dbać o siebie (odpowiednią suplementację, odpoczynek, zdrowe odżywianie). Poza tym stosować się do wszystkich zaleceń lekarskich. Dobre nastawienie zawsze jest w trudnych momentach połową sukcesu. Jeśli jednak Pani obawy są bardzo silne, to koniecznie trzeba rozmawiać z lekarzem o Pani prawach oraz o tym czego można w tym wypadku wymagać od placówki, w której będzie Pani leczona. Ewentualnie można zasięgnąć kilku opinii, aby móc potem wybrać rozwiązanie, które będzie najbardziej dla Pani komfortowe. Warto może podtrzymać kontakt ze specjalistami oddziału, na którym przeszła Pani poprzednie poronienie. Trzeba podkreślić to, że w tej sytuacji Pani zdrowie psychiczne oraz fizyczne mają najważniejsze znaczenie. Warto zatem zadziałać wcześniej, aby potem nie miały miejsca sytuacje, które będą dla Pani ogromnym obciążeniem pomimo i tak już trudnej sytuacji. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/poronienie

https://portal.abczdrowie.pl/poronienie-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-najczesciej-dochodzi-do-poronienia

https://portal.abczdrowie.pl/depresja-po-poronieniu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.