Czy możliwy jest związek pomiędzy antykoncepcją hormonalną a zapaleniem odbytu?

Mam 23 lata. Od września "walczę" z zapaleniem odbytu. Wszystko zaczęło się od bólu przy ujściu odbytu, zlokalizowanym tylko zewnętrznie. Widać było zaczerwienienie, bolesne było chodzenie, szczególnie w obcisłych rzeczach, siedzenie. Z początku myślałam, że to odparzenie, więc stosowałam maści dla dzieci i dorosłych bez recepty. W zasadzie nie przynosiły mi większej ulgi. Ostatecznie lekarz (jestem w Danii) stwierdził zaczerwienienie, małe ranki i przepisał maść na receptę. Zadziałała rewelacyjnie. Od razu zapomniałam o problemie. Ten jednakże wracał co jakiś czas. Lekarz jednak kazał stosować maść dalej twierdząc, że takie odczucia mogą mi towarzyszyć jeszcze przez kilka nawet tygodni. Po miesiącu, półtora zaczęłam jednak odczuwać ból wewnętrzny, rozpierający i średnio silny. Po badaniu lekarz stwierdził, że to co działo się na zewnątrz teraz dzieje się głębiej i zapisał czopki, które również przyniosły ulgę (niestety z ponownym lekkim odczuciem dolegliwości zewnętrznych). Wykluczono też inne zmiany w odbycie, w tym hemoroidy (badanie palcem). Nie mam też żadnych dolegliwości w czasie oddawania stolca, nie zaobserwowałam krwi ani nic innego niepokojącego. Moje pytanie jest jednak następujące: we wrześniu rozpoczęłam stosowanie krążka dopochwowego hormonalnego, w dwa miesiące później zmieniłam go na tabletki antykoncepcyjne. Około 2 tygodni temu miałam zakażenie grzybicze, prawdopodobnie związane z antykoncepcją albo urazami mechanicznymi po stosunku - nie wiem czy to w sumie istotne dla sprawy. Ponieważ jednak czas zażywania hormonów i czas moich dolegliwości zbiega się zastanawia mnie czy środki, szczególnie krążek, ze względu na swoje umieszczenie, nie przykładają się albo wręcz nie są przyczyną tak długo trwających dolegliwości w odbycie? Nigdzie nie znalazłam informacji o takich interakcjach, nie jest to też moja pierwsza antykoncepcja hormonalna; przy wcześniejszych próbach stosowania tabletek antykoncepcyjnych nigdy coś takiego mi się nie przydarzyło. Będę bardzo wdzięczna za ewentualną radę. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jak dotąd rzeczywiście nie ma opisanego związku między antykoncepcją hormonalną a zapaleniem odbytu. Wśród przyczyn zapalenia odbytu wymienia się:

  • infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze w wyniku np. kontaktów seksualnych, urazów odbytu
  • radioterapia
  • choroby zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna)
  • nieodpowiednia indywidualnie dieta np. nadwrażliwość alergiczna miejscowa
  • zapalenie nieswoiste

W związku z tym, iż objawy się nasilają, zmieniają lokalizację warto wykonać badanie endokospowe - kolonoskopie lub choć rektoskopię, m.in. w celu wykluczenia choroby zapalnej jelit. Prócz tego w dalszym ciągu stosować leczenie miejscowe.

serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!