Jak długo można stosować antykoncepcję hormonalną?

Mam 21 lat i od 4 lat stosuję antykoncepcję hormonalną. Przez 2,5 roku brałam tabletki Mercilon i w trakcie ich brania miałam 2 miesięczną przerwę w ich stosowaniu, a przez kolejne 1,5 roku brałam krążek NuvaRing. Co prawda 7 stycznia odstawiłam krążek z obawy o własne zdrowie, gdyż za dużo się nasłuchałam i naczytałam. 1. Chciałabym wiedzieć ile można przyjmować antykoncepcję hormonalną i czy w moim przypadku powinnam zrobić przerwę i jak długą? 2. Czy występują jakiekolwiek zagrożenia dla organizmu lub w przyszłości dla płodu z powodu tak długiego brania antykoncepcji hormonalnej (zostanę przy NuvaRing) (choroby dziecka, poronienia, ciąża pozamaciczna, upośledzenia płodu) 3. Czy to normalne, że po odstawieniu krążka mam proszkowy śluz, nabrzmiałe, powiększone wargi sromowe i wrażliwe, bolące sutki? Po odstawieniu krążka miałam normalny okres, a w następnym terminie (ok. 29 stycznia) były już tylko minimalne plamienia z samego rana i był to brunatny śluz, czasem z jakimś naczynkiem- trwały ponad tydzień. Od tego czasu mam dolegliwości takie jak w punkcie 3. Czy to jest normalne?? Wyczytałam z innych artykułów, jak się oblicza termin miesiączki po odstawieniu krążka i mi wypada najpóźniejszy termin na 18 lutego, czyli jutro. Mogą to być dolegliwości związane ze zbliżaniem się okresu? Bardzo proszę o odpowiedź, bo mój ginekolog zazwyczaj się śpieszy i za dużo mi nie pomaga.

Redakcja abcZdrowie

Witaj serdecznie,
Nie ma określonych ram czasowych dotyczących długości stosowania doustnej antykoncepcji. Jeżeli systematycznie się badasz, wykonujesz badania laboratoryjne, cytologię i Twój organizm dobrze toleruje doustną antykoncepcję hormonalną to możesz ją stosować bez ograniczenia. Mitem jest to, że doustna antykoncepcja obniża zdolność płodzenia - warto jednak zrobić 3 miesięczną przerwę przed planowanym poczęciem w celu uzupełnienia niedoborów witaminowych i kwasu foliowego oraz powrót naturalnej gospodarki hormonalnej.
Pozdrawiam!