Czy można jakoś ubezwłasnowolnić syna?

Mój syn nie pracuje , robi sobie kłopoty w postaci długów, zaległości w urzędzie skarbowym, coś zaczyna ale nie potrafi skończyć, ma depresję a nie chce się leczyć,nie potrafie mu pomóc i cały czas boje się o niego, że z powodu długów w końcu skończy w więzieniu. Czy można go jakoś ubezwłasnowolnić? Ma 25 lat

Dzień dobry!

Jest możliwe na drodze sądowej ubezwłasnowolnienie osoby niepełnosprawnej intelektualnej czy chorującej psychicznie. Nie dotyczy to jednak wszystkich osób, które - z perspektywy swoich bliskich - postępują nierozsądnie czy nieodpowiedzialnie. Przeważnie osoby takie mają zachowaną zdolność rozpoznawania znaczenia swoich czynów i kierowania swoim zachowaniem, nawet jeśli kierują nim w sposób nieodpowiadający otoczeniu.
Zachęcam do konsultacji np. w Centrum Interwencji Kryzysowej czy Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam!

Witam Panią, ubezwłasnowolnienie osoby następuje na podstawie postanowienia sądu, po weryfikacji przez sąd poczytalności danej osoby. Ubezwłasnowolnienie jest możliwe, gdy choroba psychiczna, upośledzenie umysłowe lub występowanie innego rodzaju zaburzeń powodują, że dana osoba nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Przesyłam link do artykułu: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1084417,ubezwlasnowolnienie-jak-przebiega-procedura.html
Pozdrawiam
Dorota Nowacka