Czy można jeść w ciąży wątróbkę?
Dzień dobry. Jestem w 11 tc i zjadłam pół bulki z wątrobianka (wędzona, 14% wątroby w składzie). Przeczytałam że nie można w ciąży wątróbki ani tego typu rzeczy. Czy w takim razie tą wątrobianką mogłam zaszkodzić dziecku?

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam serdecznie,
choć wątróbka nie jest zalecana w ciąży, to jednorazowe jej spożycie z pewnością nie zaszkodziłoby dziecku – zwłaszcza, że zjadła Pani tylko pół produktu, który w składzie miał zaledwie 14% wątróbki. Proszę więc nie stresować się z tego powodu.
Jak ze wszystkim zalecany jest umiar, ponieważ wątróbka zawiera znaczną ilość witaminy A, która w nadmiarze może być szkodliwa i doprowadzić do poważnych wad rozwojowych płodu oraz utraty ciąży. Niebezpieczne jest więc spożywanie dużych ilości wątróbki w ciąży. Jednorazowy incydent, zwłaszcza w małych ilościach nie jest powodem do niepokoju.