Czy można podważyć opinię neurologa dotyczącą padaczki?

Neurolog już po pierwszym wywiadzie stwierdził padaczkę.Bez żadnych specjalistycznych badań. Zrobiłam je, były prawidłowe, ale lekarza mało to interesowało.zapisał mi na przymus neurotop retard. Nie chce ich brać bo czuje się zdrowa. Sprawa oparła się o medycynę pracy. Czy na komisji mogę sobie bardziej zaszkodzić tym, że nie chce tych tabletek, bo chce konsultacji z innymi neurologami, gdyż nie zgadzam się z tą diagnozą.

Od orzeczenia lekarza medycyny pracy zawsze można się odwołać o Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy i ma Pani na to 14 dni. Tam zostanie Pani ponownie zbadana przez neurologa i albo potwierdzą albo zaprzeczą diagnozie, jeżeli będzie trzeba skierują na badania dodatkowe.

Padaczka jest chorobą, którą rozpoznaje się głownie w oparciu o wywiad czyli objawy jakie występują u pacjenta.
Badanie EEG interpretuje się zawsze ale to zawsze w kontekście objawów klinicznych występujących u pacjenta.
Najczęściej jest wykonywane właśnie podczas diagnostyki padaczki. Nieprawidłowy zapis EEG występuje u niewielkiego procenta zdrowych osób i nie świadczy o padaczce. Tak jak może wystąpić prawidłowy zapis EEG u pacjenta, u którego występują typowe napady padaczki .
Badanie TK a jeszcze lepiej MRI wykonuje celem stwierdzenia czy padaczka nie jest wtórna, to znaczy czy nie ma przyczyny wymagającej innego leczenia, czyli np. czy nie jest objawem guza mózgu.

Dr n. med. Anna BĹaĹźucka

Zawsze może Pani poprosić o badanie innego neurologa. Takie konsultacje proszę wykonać zanim stanie Pani na komisję.