Czy można spać w nocy w soczewkach?

Czy są jakieś przeciwwskazania do spania w soczewkach dzień-noc? Producenci zarzekają się, że jest to bezpieczne i oko może normalnie "oddychać"

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

o tym jakie soczewki są dla Pani odpowiednie decyduje okulista i jeśli on pozwolił Pani nosić soczewki w trybie przedłużonym lub ciągłym, to podstawową zaletą jest wygoda ich użytkowania. Zwłaszcza jeśli prowadzi Pani aktywny i nieprzewidywalny tryb życia.

Tu przeczyta Pani o rodzajach soczewek i sposobach ich doboru:

https://portal.abczdrowie.pl/soczewki-kontaktowe-sposob-korekcji-wad-wzroku-dopasowany-do-stylu-zycia

https://portal.abczdrowie.pl/zalety-soczewek-kontaktowych

Przy soczewkach dedykowanych trybowi ciągłemu, czyli do noszenia przez 30 dni ważne jest, aby pamiętać, że 31 noc musi Pani spędzić bez nich. To pozwoli oczom odpocząć.

Jeśli zdecydowała się Pani nosić soczewki w trybie ciągłym, tym samym również w nich spać, ważne by pamiętała Pani również o kilku istotnych kwestiach. Ważne jest to, by nie wydłużała Pani maksymalnego czasu ich użytkowania. Przekroczenie go niekorzystnie wpływałoby na kondycję oczu i wzroku oraz mogłoby prowadzić między innymi do infekcji. Ponadto warto pamiętać, by soczewki te nie miały kontaktu z wodą, a także nie należy ich narażać na zabrudzenie.

Zachęcamy także do lektury poniższego artykułu:

https://portal.abczdrowie.pl/7-bledow-ktore-popelniasz-przy-stosowaniu-soczewek-kontaktowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.