Czy można stosować ziołowe leki na uspokojenie w ciąży?

Jestem w 10 tyg ciąży. Ostatnio odczuwam ciągły stres związany z lekarzem , praca a także rozprawa sądowa. Czy mogę stosować ziołowe tabletki na uspokojenie , jeśli tak to jakie ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

każdy lek czy suplement diety przyjmowany w okresie ciąży powinien zostać skonsultowany z lekarzem, który prowadzi ciążę.

Ziołowe tabletki uspokajające są alternatywą leków uspokajających wydawanych przez lekarza. Te pierwsze są łatwiej dostępne, nie uzależniają i mają mniej skutków ubocznych. Mimo to najlepiej nie stosować ich na własną rękę. Wiele preparatów nie zostało przebadanych na grupie kobiet w ciąży, dlatego w ramach bezpieczeństwa lepiej unikać jakichkolwiek tabletek w ciąży.

Można pomyśleć o ziołolecznictwie. Raz dziennie może Pani pozwolić sobie na napar z melisy, który wyciszy i uspokoi. Więcej na ten temat pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/melisa-w-ciazy-jak-stosowac-dzialanie-inne-ziola.

Jeśli stres będzie się nasilał, warto porozmawiać ze swoim lekarzem na ten temat. Być może skieruje on Panią na psychoterapię, która nauczy, jak radzić sobie ze stresem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.