Czy takie tabletki można przyjmować będąc w ciąży?

Czy tabletki meliski można brać w ciąży? Na opakowaniu jest napisane, że są nie zalecane, natomiast dużo kobiet w ciąży je przyjmuje w razie stresu. Kobieta 27l

Redakcja abcZdrowie

Witam,

melisa jest ziołem bezpiecznym i zalecanym w ciąży – nie tylko może działać uspokajająco, ale także wpływa pozytywnie na proces trawienia, więc wiele ciężarnych spożywa napar z melisy, by zminimalizować mdłości czy zgagę. W tej postaci może Pani bezpiecznie stosować zioło, a napar z niego pić nawet kilka razy dziennie. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/melisa-w-ciazy-jak-stosowac-dzialanie-inne-ziola.

Natomiast dyskusyjna jest obecność wyciągu z szyszek chmielu, których bezpieczeństwo stosowania podczas ciąży nie zostało zbadane. Szyszki chmielu zawierają substancje fitoestrogenowe, co oznacza, że mogą zdecydowanie wpływać na gospodarkę hormonalną organizmu. O szyszkach chmielu przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/chmiel-szyszka-pelna-skarbow.

Tabletki, o których Pani pisze nie powinny zagrażać ciąży – oczywiście pod warunkiem nieprzekraczania zalecanej dobowej dawki. Proszę skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę, jeżeli chce Pani stosować Meliski. Do tego czasu może Pani pić napar z melisy, który nawet bez towarzystwa szyszek chmielu zadziała uspokajająco.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/leki-uspokajajace-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.