Czy można tak łączyć Letrox?

Dzień dobry, Mam niedoczynność tarczycy (letrox) oraz ostatnio wykryto mi refluks (controloc 40, prokit). Dodatkowo mam brać feroplex, ale zapomniałam powiedzieć lekarzowi, że biorę już na refluks i niedoczynność. Czy te wszystkie cztery leki można brać, czy zabronione jest takie połączenie?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Wymieniła Pani kilka kłopotliwych schorzeń, jak niedoczynność tarczycy, reflux, teraz zapewne pojawiła się anemia. Na pewno nie jest to dla Pani komfortowa sytuacja.

Jednoznaczne określenie znaczenia interakcji między lekami dla danego pacjenta jest trudne i z tego powodu powinien to zrobić lekarz, dokładnie zapoznany z historią i stanem zdrowotnym osoby, która jest przez niego poddana farmakoterapii. Dlatego byłoby dobrze, gdyby zasięgnęła Pani jego opinii na ten temat przy pierwszej możliwej okazji.

Odpowiadając na Pani pytanie, zgodnie z ogólną charakterystyką leków, które Pani wymieniłax, Controloc (substancja czynna: pantoprazol), Letrox (lewotyroksyna sodowa) i Prokit (chlorowodorek itoprydu) nie wchodzą ze sobą w znaczące interakcje.

Natomiast Letrox i Feroplex (proteinianobursztynian żelaza) nie powinny być ze sobą łączone. Nie jest to szkodliwe, lewotyroksynę można przyjmować łącznie z preparatami żelaza, ale medykamenty zawierające żelazo osłabiają wchłanianie, więc i działanie lewotyroksyny. Dlatego należałoby żelazo przyjąć minimum 2 godziny po Letrox’ie. Najlepiej byłoby przyjmować Letrox rano na czczo i po pół godzinie zjeść śniadanie. Następnie Feroplex również najlepiej zażyć na czczo, więc dla zachowania odstępu pół do 1 godziny przed kolacją. Pozostałe leki mogą być np. po śniadaniu.

Tabletki z żelazem należy połknąć w całości i popić szklanką wody, nie rozgryzać ich i nie trzymać w ustach, by nie doprowadzić do owrzodzeń w jamie ustnej. Należy również pamiętać, że niektóre pokarmy utrudniają wchłanianie żelaza – są to: kawa, herbata, jajka, produkty mleczne, zbożowe oraz bogate w błonnik – dlatego od takich posiłków również dobrze byłoby zachować odstęp dwugodzinny.

Tutaj znajdzie Pani kilka informacji na temat roli żelaza w organizmie: https://portal.abczdrowie.pl/zelazo.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego opanowania wszelkich przykrych dolegliwości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.