Dzień dobry!
Wymieniła Pani kilka kłopotliwych schorzeń, jak niedoczynność tarczycy, reflux, teraz zapewne pojawiła się anemia. Na pewno nie jest to dla Pani komfortowa sytuacja.
Jednoznaczne określenie znaczenia interakcji między lekami dla danego pacjenta jest trudne i z tego powodu powinien to zrobić lekarz, dokładnie zapoznany z historią i stanem zdrowotnym osoby, która jest przez niego poddana farmakoterapii. Dlatego byłoby dobrze, gdyby zasięgnęła Pani jego opinii na ten temat przy pierwszej możliwej okazji.
Odpowiadając na Pani pytanie, zgodnie z ogólną charakterystyką leków, które Pani wymieniłax, Controloc (substancja czynna: pantoprazol), Letrox (lewotyroksyna sodowa) i Prokit (chlorowodorek itoprydu) nie wchodzą ze sobą w znaczące interakcje.
Natomiast Letrox i Feroplex (proteinianobursztynian żelaza) nie powinny być ze sobą łączone. Nie jest to szkodliwe, lewotyroksynę można przyjmować łącznie z preparatami żelaza, ale medykamenty zawierające żelazo osłabiają wchłanianie, więc i działanie lewotyroksyny. Dlatego należałoby żelazo przyjąć minimum 2 godziny po Letrox’ie. Najlepiej byłoby przyjmować Letrox rano na czczo i po pół godzinie zjeść śniadanie. Następnie Feroplex również najlepiej zażyć na czczo, więc dla zachowania odstępu pół do 1 godziny przed kolacją. Pozostałe leki mogą być np. po śniadaniu.
Tabletki z żelazem należy połknąć w całości i popić szklanką wody, nie rozgryzać ich i nie trzymać w ustach, by nie doprowadzić do owrzodzeń w jamie ustnej. Należy również pamiętać, że niektóre pokarmy utrudniają wchłanianie żelaza – są to: kawa, herbata, jajka, produkty mleczne, zbożowe oraz bogate w błonnik – dlatego od takich posiłków również dobrze byłoby zachować odstęp dwugodzinny.
Tutaj znajdzie Pani kilka informacji na temat roli żelaza w organizmie: https://portal.abczdrowie.pl/zelazo.
Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego opanowania wszelkich przykrych dolegliwości.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy można tak łączyć Letrox i inne leki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak łączyć Ismigen i Euthyrox? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy można tak łączyć Letrox i Prestarium? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak działa lek Letrox? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Czy można łączyć Prokit i Torecan? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogę brać Letrox 50 przed snem? – odpowiada Lek. Jacek Miśkiewicz
- Czy można łączyć Sulpiryd i Prokit? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy można łączyć Letrox i Luivac? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy można łączyć Sulpiryd i Letrox? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Czy można bezpiecznie łączyć te leki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Lewotyroksyna - działanie leku, wskazania, niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, przeciwwskazania, lewotyroksyna a inne leki, możliwe skutki uboczne
Lewotyroksyna to hormonalny lek stosowany w endokr
Najczęstsze pytania dotyczące tarczycy. Odpowiadają eksperci WP abcZdrowie
Tarczyca - mały gruczoł, który ma wielkie znaczeni
Bierzesz witaminy? Sprawdź, czy robisz to prawidłowo
Polacy łykają suplementy na potęgę, ale bardzo czę