Czy można tak postępować przy ospie u dziecka?

Dziecko ma ospę - dzisiaj 5 dzień od pojawienia się krost. Od wtorku powinnam wrócić do pracy, dziecko musiałabym zawozić do babci. Wiem, że spacery są zabronione? A takie szybkie przewiezienie samochodem? Dodam że na większości pęcherzyków już pojawiły się strupki

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w sytuacji, gdy Pani dziecko ma ospę wietrzną i trwa ona dopiero 5 dni, to raczej warto byłoby rozważyć pozostanie w domu. Pisze Pani w pytaniu, że na skórze pęcherzyki zaczęły się zmieniać w strupki, ale nie pisze Pani jednoznacznie, czy chodzi o wszystkie. Niestety, jak wiadomo pęcherzyki przy ospie są wypełnione surowiczym płynem i są niezwykle zakaźne. Dziecko w tym okresie jest osłabione i drażni je świąd. Z tego też powodu należy z nim pozostawać w domu. Ponadto zmiana miejsca pobytu w takiej sytuacji może doprowadzić do pojawienia się powikłań w postaci nadkażenia bakteryjnego. Jeśli chodzi o osobę opiekującą się dzieckiem, to u niej może dojść do wtórnego zakażenia tą, chorobą. Szczególnie chodzi o osoby, które dawno były szczepione czy przechorowały ospę. Przy spadku odporności może dojść do zachorowania i pojawienia się uciążliwego półpaśca. Z tego też względu zachęcamy jednak do samodzielnego sprawowania opieki nad dzieckiem. Serdecznie pozdrawiamy.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/ospa

https://portal.abczdrowie.pl/polpasiec

https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-ospa-charakterystyka-objawy-lagodzenie-wysypki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.