Czy można unormować próby wątrobowe dietą?

Witam. Jestem po ciągu alkoholowym miesięcznym mój Alat wynosi 286 AST 155. Nie wiem co mam robić! Jestem załamana. Czy jest możliwość że to się samo unormuje dieta? Czy mam prosić lekarza rodzinnego do skierowanie do szpitala na dokładne badania? Błagam o pomoc.
KOBIETA, 32 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Podwyższone parametry badań ALT i AST mogą sugerować na uszkodzenie wątroby, zwłaszcza jeśli zmagała się Pani z chorobą alkoholową. W związku z powyższym powinna Pani udać się z wynikami do lekarza rodzinnego w celu dalszej diagnostyki/ ewentualnego podjęcia leczenia.

Sama dieta może nie być wystarczająca do poprawienia stanu zdrowia, jednak kluczowe jest unikanie w niej jakichkolwiek ilości alkoholu, przetworzonej żywności, tłustych potraw itp.

Więcej informacji na temat wykonanych przez Panią badań znajduje się w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-alt-czym-jest-przebieg

https://portal.abczdrowie.pl/transaminazy

https://portal.abczdrowie.pl/aminotransferaza-alaninowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Przede wszystkim musi Pani wprowadzić całkowitą abstynencję i rozpocząć leczenie alkoholizmu. Jeżeli poza nieprawidłowościami we wspomnianych wynikach nie zauważyła Pani innych niepokojących sygnałów to sugeruję powtórzenie badań za ok. 3-5 dni - w przypadku utrzymujących się nieprawidłowych stężeń ALAT i AST konieczna będzie konsultacja hematologiczna. Proszę także oznaczyć morfologię, GGTP, stężenie bilirubiny, jonogram, kreatyninę i mocznik.