Czy można w ten sposób usunąć pęcherzyk żółciowy?

Czy w Polsce stosuje się usuwanie pęcherzyka żółciowego (z kamicą) metodą NOTES (czyli usuwanie przy wykorzystaniu naturalnych otworów ciała)? 1. Jeśli tak to gdzie usuwają tą metodą? 2. Jeśli nie to, co jest powodem, że tej metody się nie stosuje?

Były różne próby NOTES-owych operacji również w Polsce, ale słusznie nie znalazły one akceptacji operatorów. Otwór w sklepieniu pochwy, czy w żołądku może być większym problemem niż otwór w pępku w obrębie naturalnej blizny. Warto rozważyć cholecystektomię laparoskopową techniką SILS (single incision laparoscopic system) - jedno nacięcie w pępku. Jest do tego sprzęt. Korzystamy z niego.