Czy można wykonać RTG przy podejrzeniu ciąży?

Witam, czy w 4 dniu od zbliżenia (podejrzewam ciążę) jest bezpieczne wykonanie RTG klatki piersiowej? Badanie z krwi wykazało B-HCTG<0,1
KOBIETA, 30 LAT 2 miesiące temu

Badania krwi - TG

TG ? czyli trójglicerydy ? są estrami gliceroli i kwasów tłuszczowych. Są również podstawowym substratem energetycznym w organizmie oraz składnikiem tkanki tłuszczowej. Sprawdź czym grozi ich nadmiar ? czyli czym jest hipertriglicerydmia.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie,

jest jeszcze za wcześnie, aby badanie beta-HCG uznać za wiarygodne. Najlepiej je wykonać po upływie 10-14 dni od zbliżenia. Wcześniej otrzymane wyniki mogą być fałszywie negatywne.

Nie każdy stosunek (nawet w dni płodne) doprowadzi do zapłodnienia, ponieważ na zajście w ciążę wpływa wiele różnych czynników. W związku z tym nie można uznać, że jest Pani w ciąży.

Badanie RTG jest przeciwwskazane w okresie ciąży, lepiej będzie więc je przełożyć do czasu, gdy będzie miała Pani pewność, że nie jest w ciąży. Badanie to jest niebezpieczne zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania umieszczamy pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rtg-w-poczatkowym-etapie-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-rtg-we-wczesnej-ciazy-jest-niebezpieczne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rtg-kregoslupa-i-krwawienia-we-wczesnej-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty