Czy muszę jeszcze poruszać się o kuli?

11 tygodnie temu miałem operację kostki bocznej i stabilizację wiezozrostu. Mam blachę i 7 śrub w tym jedna dłuższa. Za tydzień mam mieć dynamizację zespolenia. Z czym się to wiąże? Czy mogę już chodzić bez kul, przed dynamizacją?? (na wizycie ortopeda powiedział że muszę chodić jeszcze tydzień na kuli czyli do dzisiaj)

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w sytuacji, gdy jest Pan po zabiegu ortopedycznym, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Z Pańskiej relacji wynika, że zabieg wymagał zastosowania zespoleń metalowych w postaci śrub i prętów, aby ustabilizować kończynę. Wydaje się, że jeszcze trzeba się wstrzymać z samodzielnym poruszaniem się bez kul. Ewentualnie jeśli ma Pan bardzo duże wątpliwości, można spróbować skontaktować się z lekarzem, chociażby telefonicznie. Dynamizacja zespolenia jest zabiegiem, który ma na celu zmniejszenie ilości zespoleń metalowych. Przez to można sprawdzić, jak zrastają się kości oraz czy zastosowane leczenie przynosi skutki. Kolejne kroki w przypadku powodzenia na tym etapie będą prowadzić do ostatecznego usunięcia zespoleń metalowych. Dzięki temu możliwe będzie stopniowe przywracanie Pana do pełnej sprawności. Należy wziąć pod uwagę to, że cały proces będzie czasochłonny i będzie wymagać pracy oraz cierpliwości. Zapewne konieczna będzie współpraca z ortopedą, jak i fizjoterapeutą. Z tego też względu zachęcamy do kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/chirurgia-ortopedyczna-charakterystyka-leczenie-zabiegi-ceny-zabiegow

https://portal.abczdrowie.pl/fizjoterapia

https://uroda.abczdrowie.pl/jak-wyglada-fizykoterapia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.