Czy muszę obawiać się przeniesienia wścieklizny?

Czy podczas spotkania publicznego, w moim otoczeniu około 3 metrów stał człowiek który chwile przed tym został ugryziony przez szczeniaka wychodzącego na smyczy z właścicielem ( podobno bawił się z nim i pies podczas zabawy przez przypadek go podgryzł) to czy w jakis sposób ten człowiek może przenieść wirusy na mnie? Stałem od niego w odległości około 3 metrów. Nie dotykałem, nie mam żadnej rany na rękach itp. Najgorsze w tym wszystkim jest to ze nie mogę potwierdzić informacji u właściciela psa gdyż nie znam ani osoby poszkodowanej ani właściciela. Czy jeżeli zgłoszę się do lekarza do jest on w stanie jakoś pomoc. Co powinienem zrobić czy mam powody do obaw w kontekście wścieklizny?
MĘŻCZYZNA, 22 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Wścieklizna to choroba odzwierzęca, co oznacza, że jest przenoszona ze zwierząt na człowieka. Wirus wścieklizny może przedostać się w wyniku bezpośredniego kontaktu śliny chorego zwierzęcia z uszkodzoną skórą, np. najczęściej w wyniku pogryzienia, zadrapania lub drogą dospojówkową. Następnie atakuje on centralny układ nerwowy. Objawy wścieklizny u człowieka to m.in. pogorszenie samopoczucia, bóle głowy, podwyższona temperatura i mdłości. Z czasem może pojawić się też ogólny niepokój i rozdrażnienie, skurcze mięśni czy wodowstręt. Ponadto w pacjentów mogą wystąpić też halucynacje czy omamy słuchowe.

Więcej o tym schorzeniu można przeczytać w jednym z artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl. Zawiera on bardziej szczegółowe informacje na temat możliwych dróg zakażenia, objawów choroby, leczeniu oraz jej zapobieganiu. Zachęcamy do zapoznania się z nim:

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

Z podanego przez Pana opisu wynika, że nie miał Pan bezpośredniego kontaktu z zarażonym wścieklizną psem i nie doszło do ugryzienia, w związku z czym nie mogło dojść do przeniesienia wirusa. W takim razie nie ma Pan powodów do obaw.

Warto też przeczytać odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania o zbliżonej tematyce zadane przez innych użytkowników portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-istnieje-mozliwosc-zarazenia-wscieklizna-od-czlowieka-ktory-mial-stycznosc-z-lisem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-istnieje-ryzyko-zakazenia-wscieklizna-od-czlowieka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.