Czy muszę ponownie leczyć te zęby?

W 2018 roku miałam leczone 3 zęby kanałowo (dwie jedynki i jedną dwójkę). Ostatnio zrobił mi się ropień nad jedynką. Wykonane badanie rtg nic nie wykazało niepokojącego natomiast badanie tk wykazało nad tą jedynką zmiany okołowierzchołkowe na 3/4mm. Dwa pozostałe zęby leczone kanałowo mają poszerzenie ozębnej. Czy te nieprawidłowości wynikają z winy lekarza czy postały samoistnie ? Wszystkie te leczenia nie były pod mikroskopem , bez zdjęć rtg (tylko jedna jedynka miała robione zdjęcie). Czy powinno być przeprowadzone ponowne leczenie i czy jest ono refundowane ? Wszystkie 3 zęby trzeba ponownie leczyć? Jestem załamana-czyja to wina

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko powiedzieć, co przyczyniło się do takiego stanu. Bez wątpienia potrzebna będzie interwencja stomatologa, który zaplanuje odpowiednie leczenie.

Ropnie i zmiany okołowierzchołkowe mogą powstać z różnych przyczyn, takich jak: zakażenia bakteriami, brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, czy nagromadzenie się zbyt dużej ilości płytki nazębnej.

Co do refundacji leczenia kanałowego, to w przypadku, gdy chodzi o zęby w przednim łuku zębowym (od jedynki do trójki), to jest ono w pełni refundowane przez NFZ. Nawet jeśli chodzi o ponowne leczenie.

Więcej informacji znajdzie Pani w naszym artykule, do którego link zamieszczam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-kanalowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.