Czy muszę ponownie leczyć te zęby?

W 2018 roku miałam leczone 3 zęby kanałowo (dwie jedynki i jedną dwójkę). Ostatnio zrobił mi się ropień nad jedynką. Wykonane badanie rtg nic nie wykazało niepokojącego natomiast badanie tk wykazało nad tą jedynką zmiany okołowierzchołkowe na 3/4mm. Dwa pozostałe zęby leczone kanałowo mają poszerzenie ozębnej. Czy te nieprawidłowości wynikają z winy lekarza czy postały samoistnie ? Wszystkie te leczenia nie były pod mikroskopem , bez zdjęć rtg (tylko jedna jedynka miała robione zdjęcie). Czy powinno być przeprowadzone ponowne leczenie i czy jest ono refundowane ? Wszystkie 3 zęby trzeba ponownie leczyć? Jestem załamana-czyja to wina
KOBIETA, 18 LAT 3 miesiące temu

Domowe sposoby na bolący ząb

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy serdecznie,

ciężko powiedzieć, co przyczyniło się do takiego stanu. Bez wątpienia potrzebna będzie interwencja stomatologa, który zaplanuje odpowiednie leczenie.

Ropnie i zmiany okołowierzchołkowe mogą powstać z różnych przyczyn, takich jak: zakażenia bakteriami, brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, czy nagromadzenie się zbyt dużej ilości płytki nazębnej.

Co do refundacji leczenia kanałowego, to w przypadku, gdy chodzi o zęby w przednim łuku zębowym (od jedynki do trójki), to jest ono w pełni refundowane przez NFZ. Nawet jeśli chodzi o ponowne leczenie.

Więcej informacji znajdzie Pani w naszym artykule, do którego link zamieszczam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-kanalowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty