Czy muszę stosować ten lek?

Podejrzewam że cierpię na ataki paniki, zdarzają mi się one w pracy ostatnio coraz częściej. Bardzo wzrasta mi wtedy ciśnienie krwi. Nadmiernie że od dwóch lat leczę się na łagodne nadciśnienie Bisocardem w dawce2,5 mg. Lekarz internista z którym o tym rozmawiałam zalecił mi Asertin. Boję się że to zły lek albo będę się po nim gorzej czuła. Jestem po pierwszej sesji psychoterapii, który wstępnie potwierdził że to nerwica lękowa i wykluczył depresję, ale z racji wielu pacjentów może się ona odbywać co dwa tygodnie. Czekam na wizytę u psychiatry ale to też dopiero za jakiś czas. Coraz trudniej mi pracować. Czy powinnam zaryzykować z Asertinem? Nie potrafię się przemóc. I jak w ogóle sobie radzić? Pracuję z dziećmi, nie mogę tak po prostu wyjść, aby się uspokoić. Pozdrawiam i liczę na pomoc.

Witam! Asertin jest bardzo dobrym lekiem i często jest wykorzystywany przy leczeniu zaburzeń emocjonalnych. Jest to lek p/depresyjny, ale także p/lekowy i dlatego może być wykorzystywany przy leczeniu wszelkich stanów nerwicowych. Mankamentem jego jest fakt, że zaczyna działać po 2-4 tygodniach i ten okres jest nieco uciążliwy, gdyż jak bierzemy tabletki, to oczekujemy szybkiego efektu, a tu nie ma. Tak w ogóle grupy najczęściej stosowanych w leczeniu zaburzeń nerwicowych leków (grupy SSRI i SRNI) mają opóźniony początek działania, ale nie prowadzą do uzależnienia. Nota bene leczenie farmakologiczne jest w zasadzie leczeniem objawowym i jeżeli nie dołączymy psychoterapii, to istnieje duże zagrożenie nawrotem choroby. Najlepsze efekty są przy terapii skojarzonej. Coraz częściej stosowane są także inne metody, jednak część z nich jest traktowana jako leczenie eksperymentalne: Stymulacja Magnetyczna Przezczaszkowa; Stymulacja niektórych nerwów czaszkowych; Implanty (stymulatory) w C.U.N. Te metody eksperymentalne stosowane są w nielicznych ośrodkach. Polecam: leczenie tabletkami z psychoterapią. Pozdrawiam W. Łuczkowski.