Czy można taki lek zastosować przy migrenie?

Mam pytanie,żona ma ciężkie migreny połączone z lekką depresją. Obecnie neurolog po konsultacji zapisał Asertin w dawce początkowej 25mg następnie 50mg. Żona ma w domu Zolmiles czyli zolmitriptanum. Czy można taki lek zastosować przy migrenie( kròt. Ulotki i ròżnych informacji są niejasne.

Lek Zolmiles w tabletkach rozpuszczających się w jamie ustnej jest produkowany w słabszych - 2.5 mg i mocniejszych - 5mg dawkach. Należy on do tryptanów, tj. grupy leków stosowanych w bólach głowy, które neurolog rozpoznał jako migrenowe, ale nie w każdym rodzaju migreny można je stosować. O ile pod podanym pojęciem "ciężkie migreny" istotnie kryją się u żony napady migreny, np.: przewlekłej, z aurą lub powikłanej, to lepiej tego leku nie stosować. Jeśli to neurolog rozpoznał migrenę i dla tej jej postaci sam zalecił stosowania doraźnie Zolmilesu u żony to należy uzyskać od tego neurologa informację w jakiej dawce i z jaką częstością dopuszcza możliwość stosowania tego leku, wiedząc że należy go przyjąć natychmiast gdy wystąpi napad migrenowego bólu głowy, a nie wolno go zażywać, np. podczas aury migrenowej. Leczenie depresji określanej jako "lekka" Asertinem w początkowej dawce 25 mg, a następnie 50 mg jest zasadne z 2 przyczyn. O ile neurolog rozpoznał u żony i depresję i migrenę, to lek ten będąc preparatem przeciwdepresyjnym wykorzystywany jest również w leczeniu profilaktycznym bólów głowy, w tym np. migreny przewlekłej lub w tzw. polekowym bólu głowy "z odbicia". Należy upewnić się u neurologa co do celowości i dopuszczalności stosowania u żony obydwu wspomnianych leków. W przypadku bóli głowy "z odbicia" lub niektórych form migreny stosowanie leków z grupy tryptanów ( jak np. Zolmiles ) bywa zakazane.