Czy muszę wziąć zwolnienie lekarskie z powodu ciąży?

Witam, jestem w 8tygodniu ciąży, pracuje na stacji paliw zmiany po 13godzin co drugi dzień. Moimi obowiązkami jest praktycznie wszystko, tzn sprzątanie toalet, prace porządkowe wokół budynku stacji, tankowanie paliwa, dokładanie towaru, obsługa kasy fiskalnej. Czuje się w miarę w porządku. Czy powinnam iść na zwolnienie lekarskie w związku z charakterem pracy? Raczej nie ma możliwości zmiany godzin pracy na 8 godzin dziennie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kobieta ciężarna, która pracuje objęta jest w Polsce szczególną ochroną. Ze względów zdrowotnych czas jej pracy nie może przekraczać 8 godzin. Nie można jej również zatrudniać w porze nocnej oraz godzinach nadliczbowych. Mimo to, kobieta w ciąży zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia.

Ponadto kobiecie w ciąży nie wolno wykonywać prac niebezpiecznych lub szkodzących zdrowiu. Pracodawca ma obowiązek zadbać, aby miejsce jej pracy było dostosowane do jej stanu, a więc obowiązki nie mogą wiązać się z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, który mógłby zagrozić ciąży.

Proszę więc porozmawiać z pracodawcą o swoich prawach, które wyraźnie mówią o skróconym czasie pracy oraz ograniczeniach. Być może znajdzie na to rozwiązanie w postaci innego stanowiska pracy. Jeśli nie jest jednak w stanie zapewnić Pani odpowiednich warunków pracy, powinien zwolnić Panią z obowiązku świadczenia pracy wraz z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia.

Więcej na ten temat przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kobieta-w-ciazy-w-pracy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.