Kiedy powiedzieć pracodawcy?

Chciałabym wiedzieć kiedy w jaki sposób poinformować pracodawcę o ciąży aby niestracić pracy.

Redakcja abcZdrowie

To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które zaszły w ciążę. Wielu pracodwaców nie chroni kobiet w ciąży i nie chroni ich stanowiska pracy. Ważne jest także na jaką umowę była zatrudniona - umowa o dzieło, umowa o pracę, umowa zlecenie?

Z kilku przyczyn warto wcześnie poinformować pracodawcę o ciąży. Po pierwsze pracodawca ma obowiązek zapewnić Pani odpowiednie godziny pracy, nie ma także prawa zlecać prac szkodliwych dla Pani zdrowia. Warto także pamiętać, że jeśli w czasie ciąży lekarz ją prowadzący wystawi Pani zwolnienie lekarskie to dostanie Pani w tym czasie 100% wynagrodzenia, a nie jak w przypadku okresu poza ciążą - 80%.