Czy pracodawca musi przyjąć z powrotem do pracy kobietę w ciąży?

Witam, nurtuje mnie pewne pytanie. 10 grudnia dostałam okres, a tydzień później wypowiedzenie w pracy 2 tygodniowe.
Niestety 8 stycznia okresu nie dostałam i jak się okazało jestem w ciąży, zrobilam 2 testy, wyszły pozytywne, jestem już po okresie wypowiedzenia.
Jak lekarz wyliczy czas ciąży? Czy zaświadczy, że w okresie wypowiedzenia byłam w ciąży? Czy pracodawca musi wrocić mnie do pracy?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Początek ciąży wypada w takim razie na okres wypowiedzenia i lekarz takie zaświadczenie może wystawić.

Jeżeli chodzi o regulacje prawne - prawo chroni kobietę, jeżeli nie była zatrudniona na okres próbny krótszy niż miesiąc i jeżeli nie była to umowa w zastępstwie.

Pracodawca może nie przywrócić pracownicy do pracy, gdy zajście w ciąże nastąpiło w okresie wypowiedzenia, a o ciąży dowiedziała się ona po rozwiązaniu stosunku pracy.
Pracownica może natomiast wnieść sprawę do sądu, który wyda wyrok o zasadności wypowiedzenia. Art. 264 kodeksu pracy mówi, że w przypadku wypowiedzenia ma 7 dni od doręczenia pisma wypowiadającego na złożenie pozwu. Natomiast w ciągu 14 dni od dnia wygaśnięcia umowy o pracę może wnieść do sądu roszczenie przywrócenia do pracy lub wypłaty odszkodowania. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 29 marca 2001 r. (sygn. I PKN 330/00) stwierdził, że 7 dniowy termin do wniesienia odwołania jest liczony od daty zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ciążę.

Art. 50 § 3 i 5 kodeksu pracy mówi, że rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę na czas określony, nie wyklucza żądania pracownicy o kontynuowanie zatrudnienia. Przywrócenie kobiety do pracy wiąże się, w myśl art. 47 kodeksu pracy, z wypłatą wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy.

Serdecznie pozdrawiam!