Czy taką informację muszę przekazać pracodawcy?

Witam Jestem po zlamaniu reki (wypadek w domu )i z tego powodu jestem na zwoleniu lekarskim , zwolenie kończy się za dwa tyg i prawdopodobnie musiałabym wrócić do pracy. Nie czuję się psychicznie gotowa ze względu na depresję. Czy jeżeli lekarz psychiatra przedłuży mi zwolenie muszę informować pracodawcę z jakiego powodu jest kolejne zwoleninie ? Czy od będzie to widział ? Pozdrawiam
KOBIETA, 24 LAT około miesiąca temu

Dzień dobry.

Nie, pracownik nie ma obowiązku informowania pracodawcy o podstawie L4. Ma jedynie obowiązek powiadomić, że na nim przebywa.

Pracodawca nie dostaje informacji o rozpoznaniu, tylko o tym, na jaki okres jest wystawione L4. Zatrudniający nie ma dostępu do informacji o chorobie ze względu na tajemnicę lekarską.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W przypadku konieczności wystawienia zwolnienia lekarskiego z innego powodu niż pierwsze, nie istnieje potrzeba informowania pracodawcy o dokładnej chorobie, przez którą będzie Pani nieobecna w pracy z tytułu wystawienia zwolnienia przez lekarza, nie będzie to również widoczne w systemie dla zatrudniającego, a pojawi się tam jedynie imię i nazwisko specjalisty wystawiającego dokument oraz okres jego ważności.

Pomocne może być dla Pani przeczytanie poniższych artykułów dotyczących zwolnień lekarskich:

https://portal.abczdrowie.pl/co-powinnismy-wiedziec-o-zwolnieniu-lekarskim

https://portal.abczdrowie.pl/zwolnienie-lekarskie-kiedy-przysluguje-wynagrodzenie-podczas-zwolnienia-dostarczenie-zwolnienia-pracodawcy-ciaza-e-zwolnienie

https://portal.abczdrowie.pl/kontrola-zwolnienia-lekarskiego-przez-zus-i-pracodawce

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.